کابینت های انزو

شاید عجیب باشد ولی شرکت ایتالیایی انزو آنقدر حرفه‌ای کار کرده است که نام آن به عنوان یکی از انواع کابینت در جهان معروف شده است. رنگ روشن، درخشندگی بالا و برجستگی چشم‌نواز در وسط، از مهمترین خصوصیات این کابینت زیبا و خاص است. برای سفارش کابینت انزو می‌توانید با کارشناسان ایمکس تماس بگیرید. بهترین طرح‌های کابینت انزو در سایت ایمکس انتظار شما را می‌کشند.

کابینت انزو چیست؟

در توضیح اینکه کابینت انزو چیست باید گفت این مدل کابینت که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است، در حقیقت محصول یک شرکت ایتالیایی به نام zentique می‌باشد و مانند کابینت‌های ممبران یا MDF، یک مدل خاص از کابینت نیست. در حقیقت وقتی می‌گوییم کابینت انزو، منظور طرح انزو است؛ چرا که این شرکت در ایران هیچ نمایندگی ندارد و طرحش توسط شرکت‌های دیگر کپی می‌شود.

دلیل محبوبیت کابینت انزو، کیفیت بالا و طراحی خاص آن است. این کابینت فقط از ام دی اف 25 میلی متری ساخته می‌شود و برخلاف کابینت‌های دیگر، فقط رنگ سفید دارد. تولید کابینت انزو کار هر شرکتی نیست و نیاز به تجهیزات خاصی دارد. معمولاً در کارگاه‌ها با دستگاه CNC دور تا دور کابینت را تراش می‌دهند تا اطراف درب کابینت پایین برود و وسط درب برجستگی پیدا کند و در نهایت طرح انزو تولید شود.

عکس کابینت انزو

انواع کابینت انزو

کابینت انزو را می‌توان براساس روکش، به 3 دسته تقسیم کرد

 • کابینت با روکش PVC هایگلاس
 • کابینت با روکش پولیش
 • کابینت با روکش رنگ‌های پلی اورتان و پلی استر

کابینت انزو پولیشی و رنگی به دلیل کیفیت، طول عمر و زیبایی بیشتر، با وجود هزینه بالاتر، نسبت به کابینت انزو با روکش PVC محبوبیت بیشتری دارد.

کابینت انزو پولیشی

پولیش نوعی رنگ مایع و خمیری شکل است که بر روی MDF درب‌ها کشیده می‌شود. پولیش باعث استحکام بیشتر و افزایش طول عمر کابینت می‌گردد و به کابینت، حالتی شیشه‌ای می‌دهد. در صورتی که کابینت شما پولیش داشته باشد، اگر خط و خشی روی بدنه کابینت ایجاد شود، با پولیش به راحتی قابل تعمیر است. همچنین پولیش در برابر نور آفتاب مقاومت بالایی دارد و چنانچه آشپزخانه شما نورگیری زیادی دارد، نیاز نیست نگران تابش آفتاب بر کابینت‌های خود باشید.

اگر آشپزخانه شما کوچک است، سفید و شفاف بودن کابینت انزو پولیشی، فضای آشپزخانه شما را دلباز می‌کند و آشپزخانه را بزرگتر نشان می‌دهد. پولیش را به همراه رنگ پلی اورتان و پلی استر نیز استفاده می‌کنند. البته استفاده از آن، هزینه‌های شما را بالاتر می‌برد. اما طول عمر کابینت را بیشتر می‌کند و زیبایی بیشتری به آشپزخانه شما می‌دهد.

کابینت انزو سفید

کابینت انزو پلی اورتان

پلی اورتان رنگی مقاوم در برابر تابش نور خورشید و رطوبت است. این رنگ به دلیل قدرت چسبندگی بالا و خشک شدن سریع، کاربرد زیادی در صنایع چوبی از جمله کابینت سازی دارد. هزینه روکش پلی اورتان نسبت به پولیش کمتر است. پلی اورتان و پولیش از لحاظ شفافیت، تفاوت چندانی ندارند؛ اما استحکام پولیش نسبت به پلی اورتان بیشتر می‌باشد. استفاده از رنگ پلی اورتان برای روکش کابینت انزو، رایج‌تر است.

کابینت انزو پلی استر

پلی استر رنگی غلیظ است که دیر خشک می‌شود. این رنگ به دو شکل مات و براق موجود است که مدل براق آن بیشتر برای کابینت انزو استفاده می‌شود. مقاومت پلی استر در برابر نور، رطوبت و خط و خش، نسبت به پلی اورتان و پولیش کمتر است. البته هزینه این رنگ (به خصوص پلی استر نیمه مات) نیز نسبت به 2 روکش دیگر کمتر است. پلی استر نیمه مات را روکش نیمه پلی استر نیز می‌نامند.

مزایا و معایب کابینت انزو

برخی از ویژگی‌های این کابینت را در بخش قبلی مطالعه کردید. در ادامه قصد داریم درباره مزایا و معایب کابینت انزو بیشتر صحبت کنیم.

این روزها کابینت انزو در میان سازندگان محبوبیت بسیاری دارد. دلیل آن براقیت و درخشندگی بالای این مدل کابینت است که زیبایی آشپزخانه را دوچندان می‌کند. همچنین به دلیل استفاده از MDF قطر 25 میل، استحکام و مقاومت این کابینت بسیار بالا می‌باشد و در صورت نگهداری و استفاده درست از آن، تا 20 سال برای شما کار می‌کند.

طرح‌های ساده و مینیمالی و رنگ سفید کابینت انزو، محیط آشپزخانه را بزرگتر نشان می‌دهد و این موضوع به خصوص برای آشپزخانه‌های کوچک، اهمیت زیادی دارد. کابینت طرح انزو در برابر نور خورشید، رطوبت و حرارت بسیار مقاوم است و در برخورد با حرارت گاز، خراب نمی‌شود. همچنین کابینت انزو پولیشی در صورت خرابی، به راحتی ترمیم می‌شود. البته نباید میزان پولیشی که روی درب کابینت می‌زنید، بیش از حد شود و الا به چوب کابینت آسیب می‌زند.

بخشی از معایب کابینت انزو، مربوط به حساسیت این کابینت می‌باشد. در صورتی که سازنده شما مهارت کافی نداشته باشد، نتیجه کار با ایرادات زیادی همراه خواهد بود. در حالی که انواع دیگر کابینت در این مورد حساسیت کمتری دارند. همچنین کابینت‌های انزو در برخورد با اشیای تیز بسیار حساس هستند و سریعاً دچار خط و خش می‌شوند. مشکل دیگری که این مدل کابینت دارد، تعمیرات سخت آن است. به دلیل آن که طرح کابینت، متناسب با سلیقه شما اجرا می‌شود، در صورت نیاز به تعمیر، پیدا کردن مدل کابینت شما به راحتی ممکن نیست.

به دلیل ضخامت بالای MDF به کار رفته در این کابینت، وزن درب‌های آن زیاد است و به مرور زمان به لولای درب فشار وارد می شود و این باعث خرابی بیشتر لولای درب و ریل‌های کشوها خواهد شد. به همین دلیل، هزینه‌های جانبی کابینت انزو، بالا خواهد بود.

کابینت انزو چندان مورد علاقه افرادی که به دنبال تنوع هستند نمی‌باشد؛ چرا که نمی‌توانید طرح‌های شلوغ و با فرورفتگی‌های زیاد را روی این کابینت ایجاد کنید و همانطور که گفته شد رنگ آن نیز فقط سفید است. البته برخی از سازندگان، انزو را با رنگ‌های دیگر نیز تولید می‌کنند اما معمولاً به دلیل رعایت نکردن اصول ساخت این کابینت، نتیجه کار با کیفیت مناسب نخواهد شد.

فرق کابینت انزو و نئوکلاسیک

فرق کابینت انزو و نئوکلاسیک

بسیاری از افراد تصور می‌کنند کابینت انزو با نئوکلاسیک متفاوت است و به همین دلیل به دنبال درک فرق کابینت انزو و نئوکلاسیک هستند. اما لازم است بدانید نئوکلاسیک معمولا یک نوع طرح است و کابینت انزو، زیرمجموعه‌ای از آن محسوب می‌‎شود. کابینت نئوکلاسیک تلفیقی میان کابینت‌های کلاسیک و مدرن است.

کابینت‌های کلاسیک، عمدتا از چوب ساخته می‌شوند و مات هستند و طرح‌های شلوغ و منبت‌کاری دارند که اجرای کار را طولانی می‌کند. کابینت‌های مدرن، براق هستند و در رنگ‌های مختلف و عمدتا تک رنگ و کاملا ساده تولید می‌شوند و اجرای آن‌ها زمان کمی نیاز دارد. کابینت‌های نئوکلاسیک یا انزو دارای طراحی بسیار ساده هستند. انزو فقط به رنگ سفید تولید و اجرا می‌شود. البته شما می‌توانید طرح‌های نئوکلاسیک را با کابینت ممبران هم اجرا کنید که رنگ‌های متنوعی دارد.

کابینت انزو عموماً براق است و در ساخت آن از یراق‌آلات مختلف از جمله سرستون و تاج استفاده می‌شود. البته استفاده از این یراق آلات در کابینت انزو، نسبت به سایر مدل‌های نئوکلاسیک کمتر است. مدت زمان تکمیل طرح‌های نئوکلاسیک، نسبت به کابینت‌های مدرن بیشتر است. اما اگر طرح چندان شلوغ نباشد، نسبت به کابینت‌های کلاسیک سریع‌تر اجرا می‌شود.

تفاوت کابینت انزو و ممبران

کابینت ممبران، نسل چهارم کابینت است که در آن به روش وکیوم و در خلا، لایه‌ای از PVC با چسب بر روی چوب کشیده می‌شود. PVC باعث افزایش مقاوم چوب و شفافیت و براقیت کابینت می‌شود و به همین دلیل، این کابینت طرفداران بسیاری دارد. در ادامه به تفاوت‌های میان کابینت انزو و ممبران خواهیم پرداخت:

 • کابینت انزو فقط از چوب MDF و در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. در حالی که کابینت ممبران با MDF، چوب یا نئوپان ساخته می‌شود. البته ساخت ممبران با MDF مرسوم‌تر است.
 • ضخامت MDF در کابینت انزو حداقل 25 میل است اما ضخامت ورق ممبران بین 16 تا 18 میل می‌باشد.
 • ضخامت روکش کابینت انزو نسبت به ممبران بیشتر است.
 • اطراف درب انزو با دستگاه CNC تراشیده می‌شود و حدود 8 میلی متر از وسط درب نازک‌تر است. اما درب کابینت ممبران متناسب با طرح مشتری تراش می‌خورد یا کاملا ساده می‌ماند.
 • کابینت انزو فقط به رنگ سفید موجود است. اما ممبران تنوع رنگ بسیار گسترده‌ای دارد.
 • متریال کابینت انزو نسبت به ممبران گران‌تر است و مراحل نصب سخت‌تری نیز دارد. به همین دلیل قیمت نهایی کابینت انزو از ممبران بیشتر است.

با وجود تمام این تفاوت‌ها، کابینت انزو و ممبران شباهت‌هایی نیز دارند. هر دو براق و شفاف هستند و هر دو با طرح‌های نئوکلاسیک نیز طراحی می‌شوند. البته کابینت انزو به صورت مدرن طراحی نمی‌شود چرا که ساختار آن به این صورت است که اطرافش تراش می‌خورد. اما کابینت ممبران، قابلیت اجرای طرح‌های مدرن را نیز دارد.

صفحه مناسب برای کابینت انزو

از آنجایی که امکان طراحی کابینت انزو محدود است و فقط به رنگ سفید در بازار موجود می‌باشد، انتخاب یک صفحه مناسب برای این کابینت، تاثیر ویژه‌ای در زیبایی آشپزخانه شما دارد. همچنین این کابینت به دلیل استفاده از متریال گران قیمت، در دسته کابینت‌های گران و لوکس قرار می‌گیرد و لازم است صفحه‌ای که برازنده آن باشد را برایش انتخاب کنید. البته هرچه صفحه انتخاب شده شما لوکس‌تر باشد، گران‌تر نیز خواهد بود و روی هزینه‌های نهایی شما تاثیر می‌گذارد.

صفحه کابینت شرکتی

ارزان‌ترین صفحه‌ای که می‌توانید برای کابینت انزو خود استفاده کنید، صفحه کابینت شرکتی می‌باشد. این صفحه از جنس MDF است و روی آن روکش ملامینه کشیده شده است. صفحه کابینت شرکتی با روکش طرح سنگ نیز برای کابینت شما، اقتصادی و زیبا خواهد بود.

سنگ کورین

سنگ کورین، دومین صفحه‌ایست که می‌توانید برای کابینت انزو خود تهیه نمایید. این سنگ به صورت طبیعی و مصنوعی در بازار موجود است. شکل طبیعی آن مقاومت و زیبایی بیشتری دارد اما هزینه آن نیز بالاتر است و چنانچه بشکند، زیبایی‌اش را از دست می‌دهد.

صفحه کورین مصنوعی در 2 نوع 5 سانت و 3 سانت ساخته می‌شود. صفحه 5 سانت از فشرده شدن 3 لایه MDF و صفحه3 سانت از فشرده شدن 2 لایه MDF ساخته می‌شود. روی بدنه این صفحات، روکش ملامینه می‌کشند. بهترین صفحات سنگ کورین، متعلق به کشور کره است.

سنگ کورین

سنگ کوارتز

سنگ طبیعی کوارتز جزو گران‌ترین صفحه‌هایی است که می‌توانید برای روی کابینت آشپزخانه خود انتخاب کنید. کوارتز را می‌توانید با رنگ‌های سفید و مشکی خریداری فرمایید.

این‌ها بخشی از صفحاتی هستند که می‌توانید برای کابینت انزو خود انتخاب فرمایید. با مراجعه به کارشناسان ایمکس، می‌توانید انواع طرح‌ها و رنگ‌های صفحه کابینت را مشاهده فرمایید تا دست شما برای انتخاب صفحه مورد علاقه‌تان باز باشد. به دلیل سفید بودن کابینت انزو، استفاده از سنگ سفید، مشکی و طوسی برای این کابینت، زیبایی خاصی به آشپزخانه شما می‌دهد.

مراحل تولید کابینت انزو

برای ساخت کابینت انزو، ابتدا قالب درب را آماده می‌کنند و سپس در دستگاه CNC، اطراف آن برش می‌خورد. پس از آن روی درب و بدنه کابینت، طرح‌های مورد نظر شما حکاکی می‌شود و در مرحله آخر، MDF برای رنگ آمیزی وارد محیط ایزوله می‌شود. رنگ‌های پلی اورتان و پلی استر، هر دو شفافیت بالایی دارند. اما شما می‌توانید برای بالا بردن شفافیت و مقاومت کابینت خود، MDF ها را پس از رنگ زدن، پولیش کاری نیز بکنید. این کار هزینه‌های شما را بالاتر می‌برد اما طول عمر کابینت را نیز بیشتر می‌کند. به دلیل ضخامت بالای MDF درب، برای آن از یراق آلات بلوم و فانتونی استفاده می‌شود که تحمل وزن بیشتری دارند.

قیمت کابینت انزو

به طور کلی قیمت کابینت انزو نسبت به مدل‌های دیگر مانند ممبران و های گلاس بیشتر است. عوامل متعددی بر قیمت نهایی این کابینت تاثیر می‌گذارد که مهم‌ترین آن، روکش کابینت انزو می‌باشد. روکش پولیش نسبت به روکش پلی اورتان و پلی استر گران‌تر است و روکش پلی استر نسبت به 2 مدل دیگر، ارزان‌تر تمام می‌شود. متریال مصرفی، عامل دیگری در تعیین قیمت کابینت انزو می‌باشد. عوامل زیر، برخی از مواردی هستند که می‌توانند بر کم یا زیاد شدن هزینه‌های کار تأثیر بگذارند:

 • استفاده از لولای خارجی یا ایرانی
 • استفاده از یراق آلات مختلف یا اجرای طرح ساده
 • استفاده از رنگ خارجی یا ایرانی، درجه یک یا درجه چند
 • میزان سادگی یا پیچیدگی طرح مورد علاقه شما

به جز موارد گفته شده، حجم کاری شما نیز در تعیین قیمت نهایی موثر است. هرچه حجم کار شما بیشتر باشد، قیمت نهایی نیز بیشتر خواهد شد. برای اطلاع از قیمت دقیق کار خود و سفارش کابینت انزو، می‌توانید با مشاوران ایمکس تماس بگیرید.

نحوه محاسبه قیمت کابینت انزو

به دلیل آنکه عمق و طول کابینت‌ها در مدل انزو ثابت و استاندارد است، نحوه محاسبه قیمت کابینت انزو، بر مبنای اندازه طول کابینت می‌باشد. مثلا ارتفاع کابینت زمینی، 90 سانت و عمق آن، 60 سانتی متر است و ارتفاع کابینت دیواری، عموما 70 سانت یا عمق 30 سانت می‌باشد. هر نوع کابینت، ضریب مشخصی دارد که قیمت نهایی آن کابینت، بر اساس ضریب تعیین خواهد شد. مثلا اگر ضریب یک کابینت 60 درصد باشد، اگر قیمت کلی کابینت را متری 1 میلیون تومان در نظر بگیریم، قیمت این کابینت 600 هزار تومان خواهد شد. قیمت اولیه کابینت، بر اساس عواملی که گفته شد، مانند کیفیت و میزان سختی طرح تعیین می‌گردد و بر مبنای آن قیمت هر متر از هر نوع کابینت، محاسبه می‌شود.

سفارش ساخت کابینت انزو به ایمکس

فرآیند تولید کابینت انزو یک فرآیند خاص است و نیاز به دستگاه CNC و محیط ایزوله برای رنگ‌کاری کابینت دارد و در خیلی از کارگاه‌ها این تجهیزات یافت نمی‌شود. به همین دلیل انتخاب پیمانکاری که بتواند کابینت انزو را برای شما اجرا کند آسان نیست. خوشبختانه شرکت ایمکس با بهره مندی از تجهیزات روز دنیا، توان ساخت هر کابینتی را دارد و از این نظر نیازی به نگرانی نیست. مشاوران و متخصصان ایمکس، در مسیر همراه شما هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کابینت انزو و انواع دیگر کابینت‎های نسل جدید، با ما در ارتباط باشید.