کابینت جزیره برای چه آشپزخانه هایی مناسب است؟

آنچه در این مقاله میخوانید
  کابینت جزیره برای چه آشپزخانه هایی مناسب است؟

  امروزه عبارت کابینت جزیره تبدیل به عبارتی در دنیای دکوراسیون شده که گوش همه افراد کم و بیش به آن آشنا است. این موضوع بیانگر ارتقا سطح عمومی دکوراسیون در ایران و همگام شدن آن با مد روز دنیا است. کابینت‌های جزیره‌ صرفا ظاهری زیبا ندارند، آنچه جایگاه این المان‌ها در دکوراسیون منازل را مستحکم کرده، کاربردی بودنشان در عین داشتن ظاهر زیبا است. جزیره‌ها غالبا در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرند و از نظر فیزیکی، مستقل از سایر سازه‌های موجود در آشپزخانه از جمله سایر کابینت‌ها هستند.

  برای طراحی کابینت با به روز ترین مد روز با ما تماس بگیرید: ۸۸۱۷۵۱۹۴- ۰۲۱

  اگرچه جزیره‌ها از نظر ساختار معماری از سایر سازه‌های موجود در آشپزخانه مستقل هستند، از نظر دکوراسیون هارمونی بی‌نظیری با سایر ساختارهای به‌کار‌رفته در آشپزخانه ایجاد می‌کنند. از نظر کاربرد، حداقل آن‌چه نصب یک فضای جزیره‌ای در آشپزخانه برایتان به همراه می‌آورد، افزایش سطحی است که بتوانید وسیله‌هایتان را روی آن بچینید و یا روی آن آشپزی کنید. امروزه برخی از انواع کابینت طرح جزیره‌ای به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که تمام ساختارهای آشپزخانه‌ای همچون گاز، سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی را در خود جای دهند. بدین ترتیب در برخی از اشکال مدرن طراحی جزیره، این المان‌ها به‌عنوان مرکز اصلی آشپزخانه در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، طراحی کابینت جزیره  کار هرکسی نیست و البته ساختارهای کابینت طرح جزیره‌ای به درد هر فضایی نمی‌خورند.

                     کابینت جزیره ای

  کابینت جزیره چیست؟

  کابینت‌های جزیره‌ ساختارهایی هستند که به صورت مستقل در فضای آشپزخانه تعبیه شده‌اند. این ساختارها هیچ رابطه‌ای با سایر المان‌های معماری به‌کار‌رفته در آشپزخانه ندارند، درست مانند جزیره‌ای که وسط آب هیچ ارتباطی با خشکی ندارد. ساختارهای جزیره‌ای، از نظر زیبایی و کاربرد هیچ جای صحبت و نقدی برای خود باقی نمی‌گذارند. با این حال، نصب و تعبیه‌ی این ساختارها نیز اصول خود را دارد و در توان هر طراحی نیست.

  گاهی زیبایی و کاربرد در حفظ ساختارهای سنتی‌تر است و نصب یک جزیره، صرفا فضایتان را حین کار در آشپزخانه محدود می‌کند. با توجه به اینکه جزیره‌ها ساختارهایی مدرن به شمار می‌روند، بسیاری از افراد دانش طراحی این ساختارها را ندارند و بدون در نظر گرفتن ابعاد کلی یک طراحی، کابینت با طرح جزیره‌ای اما غیرکاربردی به یک آشپزخانه اضافه می‌کنند. در ادامه درباره‌ی این ساختارها بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ اما، قبل از آن دو نکته را مدنظر داشته باشید. اول اینکه ساختارهای جزیره‌ای در صورت طراحی اصولی قابلیت تعبیه شدن در فضاهای کوچک را دارند. دوم اینکه اگر کابینت طرح جزیره‌ به‌درستی طراحی شود، هرگز بدل به یک المان زینتی غیرکاربردی نخواهد شد.

                     کابینت جزیره ای چیست؟

  کابینت جزیره کوچک و بزرگ شامل چه المان‌هایی هستند؟

  انواع کابینت جزیره کوچک و بزرگ، هرکدام متشکل از المان‌های مخصوص‌به‌خود هستند. طبیعتا آن چیزهایی که به ساختارهای فیزیکی بزرگ‌تر، زیبایی و کاربرد می‌بخشند، با آنچه زینت بخش یک ساختار کوچک است تفاوت دارد. در این قسمت می‌خواهیم درباره‌ی این تفاوت صحبت کنیم. کابینت جزیره کوچک، شباهت بی‌اندازه‌ای به میزهای کوچک و متحرک در مرکز آشپزخانه دارد. اینکه چه المان‌هایی در ساختار این جزیره‌ها به‌کار‌گرفته شوند، عموما بستگی به دکور آشپزخانه دارد؛ اما، به‌طور کلی اکثر جزیره‌های کوچک یا از جنس چوب هستند و یا از جنس سنگ. برخی طراحان ترجیح می‌دهند که جزیره‌های کوچک را به شکل متحرک طراحی کنند و به همین سبب المان‌های مربوطه برای متحرک سازی جزیره‌ها را در آن‌ها نصب می‌کنند و آن‌ها را به یک کابینت جزیره ای متحرک تبدیل می‌کنند.

  بحث اصلی اما درباره‌ی جزیره‌های بزرگ است. این جزیره‌ها خود انواع مختلفی دارند. جزیره‌های بزرگ بر حسب کاربرد و محل تعبیه از المان‌های متفاوتی تشکیل شده‌اند و به همین سبب، بحث درباره‌ی المان‌های به‌کار‌رفته در آن‌ها را به بخش بعد موکول می‌کنیم.

                   انواع کابینت جزیره ای

  انواع کابینت جزیره 

  بیایید بحث درباره‌ی انواع جزیره‌ها را از ساختارهای کوچک شروع کنیم تا به ساختارهای بزرگ‌تر برسیم.

  کابینت جزیره ای کوچک، اولین نمونه‌ای است که قصد داریم سراغش برویم. همان طور که گفته شد، انواع کابینت جزیره کوچک ممکن است از جنس چوب یا سنگ طراحی شده باشند. عموما اگر این نوع از جزیره‌ها حالت متحرک داشته باشند، جنسشان از چوب و اگر حالت ثابت داشته باشند از جنس سنگ طراحی می‌شوند. به این نکته توجه کنید که وقتی حرف از کابینت جزیره متحرک می‌شود، قرار نیست کل کابینت امکان به حرکت درآوردن داشته باشد. همین که بتوان بخشی از کابینت جزیره را به شکل متحرک درآورد و یا به بیان دیگر، آن‌ها را به شکل تاشو طراحی کرد، می‌شود ضمن بهره‌مندی از امکانات یک کابینت جزیره ای متحرک، فضای بهینه‌ای نیز در آشپزخانه ایجاد کرد.

                  در چه آشپزخانه هایی می توان از کابینت جزیره ای استفاده کرد؟

  در چه آشپزخانه هایی می توان از کابینت جزیره استفاده کرد؟

  احتمالا تا به این جای کار متوجه شده‌اید که در طراحی مناسب جزیره‌ها، فقط و فقط یک فاکتور تاثیرگذار وجود دارد و آن هم خلاقیت طراح است. با توجه به اینکه می‌توان جزیره‌ها را به شکل‌های مختلفی از جمله L شکل، T شکل، i شکل، دایره و حتی نیم‌دایره‌ای ایجاد کرد، امکان تعبیه و جانمایی هندسی آن‌ها در هر آشپزخانه‌ای وجود دارد. ضمن اینکه می‌توان با تعبیه‌ی المان‌های خلاقانه‌ای مانند ساختارهای متحرک یا تا شونده در این جزیره‌ها، انطباق پذیری آن‌ها با فضاهای مختلف آشپزخانه‌‌ را چندین برابر کرد. اگر بخواهم هر آنچه گفتم را در یک جمله خلاصه کنم، می‌توان اینطور گفت که کابینت‌های جزیره‌ را می‌توان در هر آشپزخانه‌ای تعبیه کرد.

  گاهی می‌توان قسمت اپن را نیز به صورت جزیره طراحی کرد، در این شکل از طرح، بخشی که غالبا به‌عنوان اپن در نظر گرفته می‌شود از سایر ساختارهای معماری آشپزخانه جدا می‌شود. این جزیره‌ها می‌توانند مرز بین آشپزخانه شما و سایر محیط خانه را مشخص کنند. در این صورت جزیره نه تنها موجب اشغال فضا نمی‌شود، بلکه برایتان فضای بیشتری نیز فراهم می‌آورد.

  برخی جزیره‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای شست‌وشو و پخت و پز را در خود جای بدهند. این جزیره‌ها از نظر اندازه‌ای باید بر‌اساس حداقل سایز معین برای جای دادن ساختارهای ظرفشویی و پخت‌و‌پز طراحی شده باشند.

  جزیره می‌تواند حالت صبحانه‌خوری داشته باشد. فضای سرو صبحانه غالبا کوچک است و در صورت طراحی درست، می‌توان هر سایزی از جزیره‌ را به شکل صبحانه خوری در آورد.

  جزیره‌هایی که ساختارهای ناهارخوری در آن‌ها تعبیه شده‌اند، غالبا بزرگ‌ترین نوع از جزیره‌ها هستند. این جزیره‌ها باید درست مانند یک میز ناهار خوری، فضای کافی برای سرو غذا را در اختیار اهالی یک خانه بگذارند.

                 قیمت کابینت جزیره ای

  قیمت کابینت جزیره 

  بسته به طراحی که از او کمک می‌گیرید، ابعاد فیزیکی طرح نهایی و المان‌های به‌کاررفته در آن، قیمت کابینت جزیره می‌تواند از موردی به مورد دیگر تفاوت داشته باشد. همچنین قیمت کابینت جزیره ای متحرک با کابینت جزیره ثابت متفاوت است؛ اما، به صورت کلی، هم اکنون که مشغول نوشتن این متن هستم، هزینه‌ی المان‌های به‌کار‌رفته در کابیت‌های جزیره‌ای از متری دو میلیون و نیم آغاز می‌شود.

  سخن آخر

  از قدیم گفته‌اند چیز خوب، دیر به عمل می‌آید؛ بنابراین، در دو مورد به هیچ عنوان عجله نکنید. مورد اول انتخاب طراح است. هرچقدر طراح و تیمی که برای نصب و تعبیه کابینت انتخاب می‌کنید حرفه‌ای‌تر باشد، نتیجه کارتان زیباتر و چشم‌نوازتر خواهد شد. مورد دوم درباره‌ی صبر و حوصله‌ای است که باید حین فرآیند طراحی به خرج بدهید. بسته به شکل کار، ممکن است تعبیه کمی بیش از حد انتظارتان طول بکشد. با در نظر گرفتن و رعایت این مورد، تعبیه‌ی کابینت طرح جزیره ای برایتان در هر فضایی ممکن خواهد شد.

  سوالات متداول کابینت جزیره

  1- کابینت جزیره چیست؟

  این کابینت معمولاً شبیه به یک میز بزرگ در وسط آشپزخانه است و شامل یک سطح کار، فضای ذخیره‌سازی، سینک و گاهی اوقات هم شامل سایر امکانات آشپزخانه مانند فر، اجاق گاز، هود و غیره می‌شود.

  2- ابعاد کابینت جزیره چقدر است؟

  ابعاد جزیره آشپزخانه می‌تواند از 60 تا 120 سانتیمتر در عرض و 90 تا 240 سانتیمتر در طول باشد. ارتفاع جزیره آشپزخانه نیز معمولاً در حدود 90 تا 110 سانتیمتر است. 

  22 فروردین 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط
  ایمکس دکو

  گروه ایمکس با هدف ارائه‌ی محصولات چوبی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت به مشتریان عزیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. هم اکنون توانسته با پیشرفت روزافرون خود تیمی حرفه ای تشکیل دهد. این تیم را طراحان، سازندگان و نصابان خبره همراهی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی تیم ایمکس بر طراحی، ساخت و نصب کابینت، کمد و انواع دکوراسیون‌های منزل ساخته شده از چوب و مصنوعات چوبی است.

  مشاهده پروژه انجام شده

  نیاز به مشاوره دارید؟