معرفی انواع دستگیره کابینت

آنچه در این مقاله میخوانید
  معرفی انواع دستگیره کابینت

  در هنگام ساخت یا نوسازی آشپزخانه، انتخاب بهترین کابینت و انواع دستگیره کابینت از دغدغه‌های مهم صاحب‌خانه است. دستگیره‌ی کابینت یکی از آن اکسسوری‌هایی است که جلوه‌ی خاصی به کابینت آشپزخانه می‌بخشد و زیبایی آن به‌طرز چشمگیری روی زیبایی خانه تاثیر دارد. انواع مختلفی از دستگیره‌های کابینت در بازار وجود دارد که هر کسی را هنگام انتخاب سردرگم می‌کند. به‌طورکلی آشپزخانه‌های امروزی یا به همان‌ سبک‌های سنتی هستند و یا از سبک‌های مدرن پیروی می‌کنند. خوشبختانه برای هر سبک و سلیقه‌ای، دستگیره‌ی آشپزخانه‌ی مناسب وجود دارد و به‌راحتی می‌توانید از میان این طرح‌ها بهترین را برای خانه‌ی خودتان انتخاب کنید. در ادامه برخی از بهترین مدل‌های موجود در بازار را باهم بررسی می‌کنیم.

  برای طراحی کابینت با جدیدترین مدل ها از مشاوران بلا دکو کمک بگیرید.

  انواع دستگیره کابینت

  طراحی مدرن با کابینت‌هایی بدون دستگیره

  امروزه کم‌تر از انواع دستگیره کابینت استفاده می‌شود. روند طراحی دکوراسیون طی چندسال گذشته تغییرات زیادی داشته و به سمت مینیمالیسم پیش می‌رود. در این سبک طراحی، همه‌چیز باید به ساده‌ترین شکل ممکن و بدون شکاف و درز باشد و جزئیات تا حد امکان حذف شود تا به‌اصطلاح یک دکوراسیون تمیز داشته باشیم. یکی از این جزئیات، دستگیره‌های کابینت است. در کابینت خانه‌های مدرن چیزی به‌نام دستگیره وجود ندارد و برای باز کردن در‌ها باید آن‌ها را فشار دهید. مزیت استفاده از این نوع در این است که فضای کمی اشغال می‌کنند و برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب‌اند. دیگر نیازی نیست زحمتی برای تمیز کردن دستگیره‌هایی که کثیفی در اطرافشان جمع شده، بکشید و یا دغدغه‌ی شکستن آن‌ها را داشته باشید. مهم‌تر از همه اینکه استفاده از این نوع در‌ها، راحت‌تر است و زمانی‌که دستان‌تان پر باشد، به‌آسانی با یک فشار می‌توانید آن‌ را باز کنید.

  چه نوعی از کابینت‌ها دستگیره ندارند؟

  مشابه انواع دستگیره کابینت، کابینت‌های بدون دستگیره هم تنوع مدل دارند و شما محدود به انتخاب یک طرح خاص نیستید. در زیر سه مدل از این در‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

  کابینت بدون دستگیره

  • در‌های J-PULL : این مدل از در‌های بدون دستگیره که به آن مدل آلمانی نیز می‌گویند، یک شیار “J” شکل در قسمت داخلی بالای در قرار دارد که شما می‌توانید بی‌هیچ زحمت اضافه‌ای، چهار انگشتتان را داخل آن گذاشته و با یک فشار کوچک، در را باز کنید. انتخاب این شکل برای شیار داخلی، به‌ این دلیل است که بتوانید به‌آسانی آن را تمیز کنید و لکه‌ای در گوشه‌های آن باقی نماند.

  دستگیره کابینت

  • در‌های True grip: نوعی دیگر از در‌های بدون دستگیره که شما را از خرید انواع دستگیره در بی‌نیاز می‌کند؛ اگرچه برای این مدل، نیاز به یک کانال ضدزنگ در بالای در دارید که بین سطح بالایی و لبه‌ی در قرار گرفته و اجازه می‌دهد به‌راحتی در را به داخل هل داده یا به سمت بیرون بکشید.

  انواع دستگیره کابینت

  • در‌های بلند: در این مدل در که معمولا در کناره‌های آشپزخانه قرار می‌گیرد، یک شیار “C” شکل در وسط آن وجود دارد که با کمک آن می‌توانید در را باز کنید. در برخی مدل‌ها به‌جای شیار از یک کانال افقی در وسط دو در بلند استفاده می‌کنند.

  انواع دستگیره کابینت

  انواع دستگیره های مناسب برای کابینت ها

  به‌طورکلی انواع دستگیره کابینت به یکی از دو شکل یک‌پایه (دکمه‌ای) یا دو پایه (خطی) است. این دو مدل برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. برای در‌های سنگین، بهتر است از مدل دو پایه استفاده شود؛ ولی، در در‌های استاندارد می‌توان از مدل یک‌پایه نیز استفاده کرد. معمولا طراحان برای انتخاب نوع دستگیره کمی سردرگم می‌شوند که کدامیک را انتخاب کنند؛ ولی، اغلب افراد هر دو مدل را در کنار هم به‌کار می‌برند. تک پایه برای نصب فقط یک سوراخ احتیاج دارد؛ اما، برای دو پایه باید دو سوراخ به کابینت بزنید. توجه کنید که ایجاد این سوراخ‌ها، کار هرکسی نیست و باید حتما یک متخصص آن را انجام دهد.

  انواع دستگیره کابینت

  دستگیره‌های مناسب برای کابینت‌های سنتی

  یکی از سبک‌های طراحی کابینت، سبک سنتی است. انواع دستگیره کابینت مناسب برای کابینت‌های سنتی، معمولا طرح‌های شلوغ و پرزرق‌و‌برق هستند و کم‌تر انحنا دارند. استفاده از طرح‌هایی نظیر دستگیره‌های تک پایه با اشکال زیر در کابینت‌های سنتی رایج است:

  • اشکال قدیمی و افسانه‌ای؛
  • دایره‌ای و توپی شکل؛
  • خورشیدی؛
  • T شکل؛
  • پیچ خورده.

  در دستگیره‌های دو پایه نیز استفاده از طرح‌های زیر در کابینت‌های سنتی رایج‌ترند:

  • دو پایه‌ی گوشه‌دار؛
  • مقعر؛
  • طرح‌های قطره‌ای؛
  • سلطنتی؛
  • ویکتوریا؛
  • برنزی.

  دستگیره برای کابینت مدرن

  دستگیره‌های مناسب برای کابینت‌های مدرن

  کابینت‌های مدرن و امروزی بیش‌تر به همان سبک مینیمال طراحی شده‌اند و برای آن‌ها باید ساده‌ترین انواع دستگیره کابینت انتخاب شود. طرح‌های مدرن بیش‌تر منحنی‌ دارند و کم‌تر از گوشه‌های تیز در این مدل طراحی استفاده می‌شود. دستگیره کابینت مدرن معمولا به رنگ‌های ساده، براق، مات و کروم است و کاملا با رنگ کابینت‌ها هم‌خوانی دارد.

  چگونه برای کابینت یک دستگیره مناسب انتخاب کنیم؟

  دستگیره‌های مناسب برای کابینت های لوکس

  دستگیره کابینت لوکس یکی از انواع دستگیره کابینت است که می‌توان گفت ترکیبی از طرح‌های سنتی و مدرن است. استفاده از طرح و نقش‌ها در نهایت سادگی و زیبایی، ویژگی بارز دستگیره‌ کابینت لوکس است. در این مدل بیش‌تر از رنگ‌های طلایی و شیشه استفاده شده و نقش‌ونگاری ساده آن را مزین کرده است.

  چگونه برای کابینت یک دستگیره مناسب انتخاب کنیم؟

  عملکرد و زیبایی دو فاکتور مهمی است که باعث می‌شود به دستگیره‌ی کابینت توجه زیادی بکنیم و انتخاب بهترین گزینه از میان انواع دستگیره کابینت، برایمان اهمیت داشته باشد. دستگیره‌ی کابینت وسیله‌ای است که دائما در دستان ما قرار می‌گیرد و باز کردن در کابینت بدون آن کار راحتی نیست؛ بنابراین باید مدلی را انتخاب کنیم که با دستانمان سازگاری کامل را داشته باشد و تمیزکاری آن برایمان عذاب‌آور نباشد. اگر شما هم درحال ساخت خانه یا نوسازی آن هستید؛ حتما در هنگام انتخاب دستگیره‌ی کابینت به این فکر افتاده‌اید که چه مدلی را انتخاب کنم بهتر است؟ در ادامه برخی مواردی که در هنگام خرید دستگیره‌ی کابینت باید در نظر بگیرید را با هم بررسی می‌کنیم.

  دستگیره کابینت

  • دکمه‌ای یا خطی؟

  اول از همه باید ببینید که دستگیره‌ی دکمه‌ای می‌خواهید یا خطی. این انتخاب سلیقه‌ای است؛ اما، باید در نظر بگیرید که برای در‌های سنگین مدل دکمه‌ای دوام چندانی ندارد و بهتر است برای در‌های بزرگ یا سنگین، حتما مدل خطی را انتخاب کنید.

  مدل های دستگیره کابینت

  • چهارگوش یا منحنی؟

  برای اینکه بین این دو مدل انتخاب کنید، باید به استایل آشپزخانه توجه کنید. نوع کابینت، گوشه‌های آن، وسایل روشنایی و حتی سایر عناصر جانبی در این انتخاب باید در نظر گرفته شود تا سازگارترین مدل را پیدا کنید. معمولا طرح‌های سنتی‌تر، دستگیره‌های گوشه‌دار نیاز دارند ولی در سبک مدرن، انحنا یک عنصر حیاتی است.

  • راحت باز شود!

  این نکته بسیار مهم است و باید در هنگام بررسی انواع دستگیره کابینت توجه کنید که کدامیک راحت‌تر در دست شما جای می‌گیرد. در نظر بگیرید که دستگیره‌ی کابینت وسیله‌ای است که روزانه 1000 بار آن را در دستتان می‌گیرید؛ پس، به راحتیِ نگه‌داشتن آن توجه کنید.

  • گران باشد یا ارزان؟

  قیمت فاکتوری است که باید حتما در هنگام انتخاب در نظر بگیرید. قرار نیست شما یک دستگیره را بپسندید و پول آن را پرداخت کنید و از مغازه خارج شوید. شما از مدلی که انتخاب می‌کنید بیش از 20 عدد نیاز دارید؛ پس در هنگام خرید، حتما قیمت پرداختی را در نظر بگیرید.

  • به شما آسیب نرساند!

  برخی از دستگیره‌های کابینت‌ها دارای گوشه‌های بسیار تیزی هستند که در هنگام برخورد با آن‌ها احتمالا پوستتان را دچار خراشیدگی و حتی زخم‌های عمیق می‌کنند. بهتر است هنگام خرید، این موضوع را بیش از سایر المان‌ها در نظر بگیرید؛ مخصوصا اگر فرزندان کوچکی دارید.

  سخن آخر

  برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، از انواع دستگیره کابینت استفاده می‌شود. آشپزخانه‌های امروزی یا طراحی سنتی دارند و یا مدرن و لاکچری هستند. برای هر سبکی از آشپزخانه، مدل‌های مختلفی دستگیره در بازار وجود دارد که باید متناسب با رنگ و ساختار آشپزخانه بهترین‌شان را انتخاب کنید. علاوه‌بر زیبایی، باید کاربردی بودن و دوام دستگیره‌ی کابینت را نیز در نظر بگیرید؛ چون این وسیله یکی از آن وسایلی است که در روز دائما با آن سروکار خواهید داشت و کیفیت و کارایی آن در کنار جلوه‌ی زیبایش بسیار مهم است.

  منبع:

  www.knobs.co/cabinet-hardware-guide
  
  23 فروردین 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط
  ایمکس دکو

  گروه ایمکس با هدف ارائه‌ی محصولات چوبی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت به مشتریان عزیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. هم اکنون توانسته با پیشرفت روزافرون خود تیمی حرفه ای تشکیل دهد. این تیم را طراحان، سازندگان و نصابان خبره همراهی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی تیم ایمکس بر طراحی، ساخت و نصب کابینت، کمد و انواع دکوراسیون‌های منزل ساخته شده از چوب و مصنوعات چوبی است.

  مشاهده پروژه انجام شده

  نیاز به مشاوره دارید؟