کابینت مینیمال، فرشته نجات آشپزخانه‌های کوچک!

آنچه در این مقاله میخوانید
  کابینت مینیمال، فرشته نجات آشپزخانه‌های کوچک!

  یکی از بهترین سبک‌های مدرن که برای آشپزخانه‌های کوچک امروزی مانند یک فرشته نجات می‌ماند، کابینت مینیمال است. در اغلب سبک‌های طراحی آشپزخانه، استفاده از کابینت‌های طرح‌دار و رنگی و گذاشتن وسایل روی کابینت، فضای آشپزخانه را شلوغ می‌کند. اما آشپزخانه مینیمال، با کابینت مینیمال و طراحی ساده و بدون هیچ گونه المان اضافی، باعث روشن شدن فضای آشپزخانه می شود و محیط را از آنچه هست، بزرگتر نشان می‌دهد.

  اگر آشپزخانه شما هم کوچک است و به دنبال طراحی کابینتی می‌گردید که فضا را شلوغ نکند، می‌توانید با طراحان ما در ایمکس تماس بگیرید. در این مقاله در مورد کابینت مینیمال بیشتر صحبت خواهیم کرد.

  تعریف سبک مینیمال

  سادگی، وضوح و یکتایی، واژگانی هستند که می‌توان برای تعریف سبک مینیمال استفاده کرد. این سبک به حذف تمام اشیاء اضافی و استفاده از وسایل ضروری به ساده‌ترین شکل ممکن اعتقاد دارد. فلسفه سبک مینیمال که امروزه در تمام حوزه‌ها وارد شده است، بر حذف اقلام غیرضروری و کشف زیبایی ذاتی اشیا تاکید می‌کند.

  در سبک مینیمالیسم، فضای مورد نظر خالی از هرگونه عنصر اضافه است و تاکیدی خاص و کلیدی بر عناصر اصلی وجود دارد. از این سبک در موسیقی، هنر، سینما و دکوراسیون داخلی منزل استفاده می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره آشپزخانه مینیمال و طراحی کابینت مینیمال صحبت کنیم و به بررسی اجرای این سبک در محیط آشپزخانه بپردازیم.

  کابینت مینیمال چیست؟

  کابینت مینیمال یکی از انواع مدل‌های کابینت مدرن است که بدون هیچگونه المان اضافی مانند طراحی بدنه، یراق آلات و حتی دستگیره طراحی می‌شود. سبک کابینت مینیمال، تک‌رنگ و غالباً سفید است و رنگ کابینت، عمدتا همرنگ دیوار آشپزخانه می‌باشد.

  کابینت سبک مینیمال را به طور کلی از MDF روکش‌دار یا با رنگ پلی اورتان اجرا می‌کنند. البته می‌توان این سبک کابینت را با ممبران و های گلاس نیز اجرا کرد. به طور کلی مینیمالیسم هم مانند نئوکلاسیک، یک سبک طراحی می‌باشد و به جنس خاصی از کابینت گفته نمی‌شود.

  کابینت مینیمال

  ویژگی‌های کابینت مینیمال

  سادگی، روشنایی و آرامش، مهم‌ترین ویژگی‌های طرح کابینت مینیمال می‌باشد. این سبک طراحی، چشم و ذهن شما را خسته نمی‌کند و می‌توانید در زمان حضور در آشپزخانه، آرامش را تجربه کنید. سبک مینیمال فضا را بزرگتر نشان می‌دهد و به همین دلیل برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب می‌باشد. ضمن اینکه طراحی این سبک آشپزخانه راحت است و شما را با دردسرهای طراحی دکوراسیون آشپزخانه درگیر نمی‌کند.

  به دلیل آنکه فضای داخلی سبک مینیمال زیاد است و تمام وسایل آشپزخانه درون کابینت‌های توکار قرار می‌گیرند، نظافت این سبک بسیار راحت است. همچنین در طراحی کابینت به سبک مینیمال، از کابینت‌های ممبران و های گلاس استفاده می‌شود که به راحتی تمیز می‌شوند. البته با وجود تمام ویژگی‌های مثبت این سبک، ممکن است افراد تنوع طلب که عاشق رنگ و طرح هستند، چندان به آن علاقه نداشته باشند.

  اصول طراحی کابینت مینیمال

  سادگی در طراحی کابینت و نکات فوق، تمام کاری نیست که برای مینیمالی کردن آشپزخانه باید انجام دهید. در ادامه مهم‌ترین اصول طراحی مدل کابینت مینیمال را بررسی می‌کنیم:

  تمام فضای آشپزخانه باید مینیمال باشد

  اجزای مختلف آشپزخانه باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. چنانچه قصد دارید از مدل کابینت مینیمال برای آشپزخانه خود استفاده کنید، لازم است بدانید بخش‌های دیگر آشپزخانه نیز باید مینیمال باشند تا فضا زیبا و دلنشین شود.

  از کاشی و سرامیک طرح‌دار برای دیوار و کف آشپزخانه استفاده نکنید. پارکت و سرامیک تک‌رنگ برای کف و کاشی و همچنین رنگ ساده برای دیوارها مناسب‌تر است. همچنین باید از فرش تک‌رنگ با طرحی ساده و مدرن، برای کف آشپزخانه سبک مینیمال استفاده کنید. توجه داشته باشید که سقف آشپزخانه مینیمال نباید شلوغ و چند رنگ باشد. چنانچه آشپزخانه شما پنجره دارد، از پرده‌های مدرن و ساده برای پنجره استفاده کنید.

  طراحی کابینت مینیمال

  تمام اجزای آشپزخانه باید مینیمال باشند

  وقتی از سبک مینیمالیستی صحبت می‌کنیم، یعنی تمام اجزای آشپزخانه باید مینیمال باشند. حداقل، وسایلی که جلوی چشم هستند و دیده می‌شوند باید از این اصل پیروی کنند. استفاده از ظروف ساده و تک رنگ، استفاده از وسایل برقی ساده، استفاده از شیرآلات ساده و مینیمالی، همگی اصولی هستند که برای رسیدن به یک آشپزخانه مینیمال ایده آل باید رعایت کنید.

  نهایتاً از یک یا 2 رنگ استفاده کنید

  همان طور که گفته شد، اغلب کابینت‌های سبک مینیمال به رنگ سفید طراحی و اجرا می‌شوند. رنگ سفید، روشنی و سادگی فضا را بهتر به تصویر می‌کشد و به خصوص برای آشپزخانه‌های کوچک، بسیار مناسب است. اما این به معنی ممنوع بودن استفاده از رنگ‌های دیگر در کابینت مینیمال نیست.

  شما می‌توانید از 1 یا 2 رنگ دیگر برای طراحی کابینت خود استفاده کنید و رنگ سفید را با رنگ‌های دیگر از جمله سورمه‌ای و مشکی ترکیب نمایید. در این صورت بهتر است رنگ سفید غالب باشد. اگر قصد استفاده از یک رنگ را دارید، می‌توانید از رنگ‌های گرم و خنثی، مانند کرم، خاکستری یا طوسی روشن استفاده کنید. توجه فرمایید که ترکیب بیشتر از 2 رنگ برای ساخت این مدل کابینت، اصل مینیمال بودن آشپزخانه را نقض می‌کند.

  کانون توجه ایجاد کنید

  یکی از کارهای مهمی که برای طراحی کابینت مینیمال آشپزخانه می‌توانید انجام دهید، ایجاد یک نقطه به عنوان کانون توجه است. با استفاده از رنگ و نور می‌توانید این کار را انجام دهید. مثلا می‌توانید رنگی متفاوت برای صفحه روی کابینت انتخاب کنید. یا برای سینک ظرفشویی از یک سرامیک رنگی استفاده کنید تا در فضای تک رنگ آشپزخانه، جلب توجه کند. در اغلب طراحی‌ها، با چند هالوژن کوچک روی جزیره، نور می‌اندازند و به این وسیله جزیره وسط آشپزخانه، کانون توجه می‌شود.

  از اهمیت نورپردازی غافل نشوید

  یکی از المان‌های مهم در طرح کابینت مینیمال، استفاده از نور کافی ا‌ست. نور باید در حدی باشد که بتواند روشنایی و سادگی آشپزخانه را بیشتر نشان دهد. معمولا برای ایجاد سبک مینیمال در کابینت، از MDF با روکش براق استفاده می‌شود تا نور را بیشتر منعکس کند و روشنایی بیشتر شود. البته توجه داشته باشید که در استفاده از نور در طراحی آشپزخانه زیاده روی نکنید.

  کابینت به سبک مینیمال

  از تجیهزات آشپزخانه توکار استفاده کنید

  توکار کردن وسایلی مانند هود، فر و ماشین ظرفشویی، به مینیمال‌تر کردن فضا کمک می‌کند. به دلیل این‌که کابینت‌ها دستگیره ندارند و شبیه به صفحه‌ای صاف به نظر می‌رسند، نبودن المان‌های اضافه مانند فر در این صفحه، کابینت‌های شما را به سبک مینیمالیسم نزدیک‌تر می‌کند.

  از فضای خالی استفاده کنید

  فضای خالی نقش مهمی در طراحی آشپزخانه به سبک مینیمال دارد. معمولا روی صفحه کابینت، کف آشپزخانه و روی جزیره، باید تا حد ممکن خالی باشد تا همخوانی فضا با سطح ساده و یکدست روی کابینت حفظ شود. در سبک‌های دیگر طراحی آشپزخانه، معمولا وسایل برقی کوچک را برای تزئین آشپزخانه، روی کابینت می‌گذارند. اما سبک مینیمالی بر سادگی استوار است و به جز وسایلی که حتما باید روی کابینت یا جلوی چشم باشند (مانند یخچال)، تمام وسایل دیگر به داخل کابینت‎ها می‎روند.

  البته این به معنای آن نیست که نباید از هیچ دکوری در فضای آشپزخانه مینیمال خود استفاده کنید. چند شلف ساده، ظروف تک رنگ و ساده و یا یک تابلوی کوچک، می‌تواند تزئین مناسبی برای آشپزخانه مینیمال شما باشد. استفاده از یخچال و لباسشویی رنگی که با رنگ فضای آشپزخانه همخوانی داشته باشد نیز می‌تواند فضای آشپزخانه مینیمال را متفاوت کند.

  جنس کابینت آشپزخانه مینیمال

  جنس کابینت آشپزخانه مینیمال

  سبک مینیمالیسم در طراحی کابینت با هر جنسی قابل اجراست. البته به دلیل اهمیت نورپردازی در سبک مینیمال، معمولا از متریال مات برای اجرای این کابینت استفاده نمی‌شود. کابینت ممبران، هایگلاس و MDF با روکش‌های مختلف، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای ساخت کابینت مینیمالی باشند.

  بهتر است از کابینت فلزی و MDF طرح چوب برای ساخت کابینت به سبک مینیمال استفاده نکنید. کابینت‌های فلزی به دلیل محدودیت در اجرای طرح‌های جدید و کابینت‌های طرح چوب به دلیل نقض اصل سادگی، برای این کار مناسب نیستند.

  هزینه کابینت مینیمال

  قبل از هر چیز لازم است بگویم اجرای سبک مینیمال در کابینت و نداشتن طراحی خاص، باعث شده هزینه کابینت سبک مینیمال نسبت به مدل‌های دیگر طراحی کابینت ارزان‌تر باشد. با این وجود قیمت نهایی این سبک کابینت به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

  اولین نکته متریالی ا‌ست که برای اجرای کابینت استفاده می‌کنید. به دلیل این‌که می‌توانید کابینت مینیمال را با متریال مختلف اجرا کنید، هزینه نهایی کار در واقع به متریال کابینت شما بستگی دارد. آیتم‌هایی که در طراحی کابینت استفاده می‌شوند نیز بر قیمت نهایی تاثیر دارد.

  مثلا قیمت کابینت ویترینی از کابینت زمینی معمولی بیشتر است. همینطور هزینه کابینت دیواری بیشتر از کابینت زمینی می‌باشد و آیتم‌های دیگر نیز هر کدام قیمت متفاوتی دارند که انتخابشان بر هزینه‌های نهایی کار تأثیر می‌گذارد. در برخی از متریال‌ها ممکن است رنگ انتخابی شما نیز باعث تغییر قیمت شود. نکته دیگر اینکه مساحت آشپزخانه و تعداد کابینت‌هایی که باید در آن اجرا شود نیز بر تعیین قیمت تاثیر می‌گذارد.

  کابینت مینیمال آشپزخانه

  طراحی کابینت مینیمال در ایمکس

  برخی از افراد تصور می‌کنند طراحی سبک مینیمال کابینت کار آسانی ا‌ست اما طراحی این فضا نیز حساسیت‌های خاص خود را دارد و اگر به درستی انجام نشود، ممکن است فضای آشپزخانه شما سرد و بی‌روح شود. در این مقاله تلاش کردیم تا تمام عواملی را که می‌تواند در طراحی کابینت مینیمال خانه شما موثر باشد را توضیح دهیم با این حال در طراحی هر آشپزخانه‌ای باید با توجه به مقتضیات آن به طور جداگانه به بررسی پرداخت. شما می‌توانید با تماس با ایمکس و دریافت مشاوره از کارشناسان ما، اطلاعات بیشتری در خصوص طراحی کابینت مینیمال برای آشپزخانه خود پیدا کنید.

  24 بهمن 1401

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط
  ایمکس دکو

  گروه ایمکس با هدف ارائه‌ی محصولات چوبی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت به مشتریان عزیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. هم اکنون توانسته با پیشرفت روزافرون خود تیمی حرفه ای تشکیل دهد. این تیم را طراحان، سازندگان و نصابان خبره همراهی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی تیم ایمکس بر طراحی، ساخت و نصب کابینت، کمد و انواع دکوراسیون‌های منزل ساخته شده از چوب و مصنوعات چوبی است.

  مشاهده پروژه انجام شده

  نیاز به مشاوره دارید؟