آنچه در این مقاله میخوانید

  چگونه ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه‌ را پیدا کنم؟

  چگونه ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه‌ را پیدا کنم؟

  به ‌جرأت می‌توان گفت یکی از حیاتی‌ترین بخش‌ها در طراحی آشپزخانه، کابینت آشپزخانه است. کابینت‌ها برای نظم‌دهی استفاده می‌شوند و زیبایی آشپزخانه را دوچندان می‌کنند. البته این زیبایی زمانی تحقق می‌یابد که به ابعاد استاندارد کابینت، متناسب با ابعاد آشپزخانه توجه شود.

  کابینت‌ها در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته و طراحی می‌شوند. رعایت استاندارد ابعاد کابینت آشپزخانه باعث می‌شود یک آشپزخانه بی‌نقص‌تر، کاربردی‌تر و زیباتر داشته باشیم. این مقاله به نکات لازم در زمینه سایز استاندارد کابینت آشپزخانه پرداخته است.

  تعیین ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه

  ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه با توجه ‌به ابعاد آشپزخانه تعیین می‌شود. بنابراین در قدم اول باید ابعاد کلی آشپزخانه بررسی شود و برای وسایل مهم آشپزخانه، جانمایی شود.

  برای مثال باید جانمایی و ابعاد وسایل ضروری آشپزخانه اعم از ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی، یخچال، اجاق‌گاز، سینک، فر، مایکروویو تعیین گردد و به خصوص، ابعاد وسایلی که قرار است به‌ صورت توکار نصب شوند، به طور دقیق مشخص شود.

  سفارش انواع کابینت کلاسیک، کابینت نئوکلاسیک و کابینت مدرن در ایمکس

  بعد از تعیین جانمایی‌ها، باید سبک مورد نظر برای آشپزخانه‌تان را مورد توجه قرار دهید. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، پیشنهاد می‌شود برای طراحی داخلی آشپزخانه خود از سبک مدرن استفاده نمایید؛ زیرا در سبک مدرن از حداکثر فضای آشپزخانه استفاده می‌گردد و فضای پرت در این سبک دیده نمی‌شود. اما در آشپزخانه‌هایی با فضای بزرگ، این امکان وجود دارد که علاوه بر طراحی آشپزخانه به سبک مدرن، از سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک هم بهره گرفت. در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک به دلیل استفاده از ستون‌ها، سرستون‌ها و ... کمی فضای پرت ایجاد می‌شود.

  ارتفاع استاندارد کابینت آشپزخانه

  یکی از چالش‌ها در تعیین ابعاد کابینت آشپزخانه این است که از یک طرف اغلب افراد می‌خواهند از تمام فضای آشپزخانه به طور بهینه بهره ببرند و از طرف دیگر ارتفاع کابینت‌ ها، در میزان زیبایی آشپزخانه بسیار تأثیرگذار است.

  به طور کلی ارتفاع استاندارد تنها برای کابینت‌های زمینی تعیین می‌شود و هیچ‌گونه استاندارد یا محدودیتی برای ارتفاع کابینت‌های دیواری وجود ندارد و ارتفاع آنها تنها بستگی به سلیقه مشتری و البته ارتفاع سقف آشپزخانه دارد.

  برای کابینت‌های زمینی باید تا زیر صفحه کابینت به اندازه 86 سانتی‌متر ارتفاع مفید داشته باشیم؛ زیرا باید فضای کافی برای قرارگیری ماشین ظرف‌شویی یا ماشین لباسشویی وجود داشته باشد.

  توجه کنید که همواره رعایت حداقل سایز استاندارد کابینت آشپزخانه برای ما مهم است و حداکثر اندازه، متناسب با سلیقه مشتری و اصول زیبایی‌شناسی قابل تغییر است.

  ابعاد استاندارد کابینت

  عمق استاندارد کابینت

  استفاده از عمق‌های متفاوت، یکی از مهمترین ابزارهای طراحان کابینت برای زیباسازی فضای آشپزخانه است. استفاده از عمق استاندارد کابینت می‌تواند از هدر رفتن فضای آشپزخانه و یا تنگ شدن آن جلوگیری کند.

  عمق استاندارد کابینت‌های زمینی باید حداقل 55 سانتی‌متر باشد. این اندازه به اضافه صفحه‌ای که روی کابینت قرار می‌گیرد، یک عمق 60 سانتی‌متری را می‌سازد که باعث می‌شود اجاق‌گاز، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی یا سینک به ‌راحتی در بین کابینت‌های زمینی قرار بگیرند و بیش از حد به دیوار نزدیک نباشند و یا از کابینت‌ها جلوتر نروند. البته اگر فضای کافی داشته باشیم، این عمق می‌تواند بیشتر هم باشد.ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه

  بیشتر بخوانید: اصول طراحی کابینت آشپزخانه

  حداکثر عمق برای کابینت‌های دیواری 60 سانتی‌متر است زیرا نمی‌تواند از عمق کابینت‌های زمینی یا پایه تجاوز کند، اما کابینت‌های کم‌عمق‌تر برای به حداکثر رساندن فضا متداول‌تر هستند. معمولاً کابینت‌های دیواری 30 سانتی‌متر عمق دارند. بعلاوه کابینت‌های با عمق کم برای اتصال به دیوار امن‌تر هستند. کابینت‌های عمیق، به ‌خصوص اگر بیش از حد با ظرف‌ها و مواد غذایی پر شده باشند، ممکن است از دیوار جدا شوند و باعث آسیب رسیدن به شما شوند.

  کابینت‌های دیواری که در بالای یخچال قرار می‌گیرند، با توجه ‌به اینکه یخچال‌ها عمقی بین 60 تا 90 سانتی‌متر دارند، باید به همان اندازه عمق یخچال باشند. همچنین در شرایطی که قصد دارید از هود مخفی استفاده کنید، عمق کابینت دیواری مربوط به این بخش باید حداقل 32 سانتی‌متر باشد.

  عرض استاندارد یونیت‌ها

  هر بخش یا یونیت که در آشپزخانه قرار می‌گیرد، عرض خاصی دارد که برای برخی از آنها استاندارد ویژه‌ای وجود دارد. به عنوان مثال برای ساخت یونیت‌های سینک‌ تک‌لگن، نیاز به عرض حداقل 50 سانتی‌متر داریم. میزان عرض برای سینک‌های دو‌لگنی و سه‌لگنی (سینک دولگنی دارای جا میوه‌ای) می‌تواند تا 130 سانتی‌متر افزایش یابد. ابعاد سینک‌ها بسته به تعداد لگن می‌تواند 50، 60، 75، 100، 120 یا 130 سانتی‌متر باشد.

  برای اجاق‌گازهای خانگی که حداقل دارای چهار شعله هستند، عرض حداقل 60 سانتی‌متر مورد نیاز است. برای اجاق‌گازهای پنج شعله و شش شعله این اندازه باید حداقل 90 سانتی‌متر در نظر گرفته شود. برای مکان‌های خاص همچون بار که اجاق‌های دو شعله استفاده می‌شود، عرض 30 سانتی‌متر هم قابل قبول است. همچنین برای اجاق‌گازهای خطی که 4 یا 5 شعله در یک خط قرار می‌گیرند، عرض 100 سانتی‌متر مناسب است.

  فاصله استاندارد بین کابینت ها

  فاصله استاندارد بین کابینت‌های زمینی و دیواری 60 سانتی‌متر می‌باشد. تنها نکته‌ای که باید در این قسمت مورد توجه قرار دهیم، حداقل فاصله هود تا روی اجاق‌گاز است و بستگی به نوع هود دارد:

  هود شومینه‌ای

  به دلیل وجود فضای خالی در اطراف این نوع هودها، هیچ محدودیتی نداریم.

  هود مخفی

  دو روش برای نصب آن وجود دارد کابینتی که هود مخفی در آن قرار می‌گیرد به‌ طور کلی کوتاه‌تر از سایر کابینت‌ها ساخته می‌شود.

  تنها کف کابینت مورد نظر را بالاتر از سایر کابینت‌ها در نظر می‌گیریم تا فاصله استاندارد با اجاق گاز رعایت شود اما درب کابینت در یک راستا با سایرین قرار می‌گیرد.

  اندازه ی استاندارد کابینت آشپزخانه

  ابعاد استاندارد اکسسوری‌ها

  یکی از بخش های مهم در استاندارد ابعاد کابینت اشپزخانه، استاندارد ابعاد اکسسوری است. اکسسوری‌ها ابزار و لوازمی هستند که استفاده کاربر از کابینت را آسان می‌نمایند. برای مثال می‌توان به سبدهای نگهدارنده پیاز‌ و ‌سیب‌زمینی، مواد شوینده، سبد سوپر، Magic Corner و ترومیشن اشاره کرد. هرکدام از موارد گفته شده، ابعاد مخصوصی درند. برای نمونه، عرض لازم برای سبدهای ریلی که همراه با درب باز می‌شوند، از 15 سانتی‌متر تا 60 سانتی‌متر (15، 20، 30، 40، 45، 50 و 60) متغیر است. این ابعاد برای عرض سایر اکسسوری‌ها هم صادق است.

  ارتفاع اکسسوری‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شود: دسته اول در ابعاد 60 سانتی‌متری هستند که در یونیت 72 سانتی‌متری قرار می‌گیرند. دسته دیگر تا ارتفاع 125 سانتی‌متر و دسته سوم هم از 185 تا 215 سانتی‌متر ارتفاع دارند.

  برای اکسسوری‌های لوبیایی که در کنج‌ها قرار میگیرند، حداقل عرض یونیت 100 سامتی متر است. عرض درب‌های این یونیت‌ها نیز باید 40، 45 یا 60 سانتی‌متر در نظر گرفته شود که معمولاً از ابعاد 45 و 60 استفاده می‌شود. درب این یونیت‌ها، یا چپ‌بازشو است یا راست‌بازشو که انتخاب هر نوع آن بستگی به چیدمان و ابعاد آشپزخانه دارد.

  نوع دیگری از اکسسوری‌ها، ترومیشن‌ها هستند که در کنج قرار می‌گرند. در نوع دیواری آنها، عرض درب مورد استفاده 35 سانتی‌متر و نیمه هلالی است اما نوع زمینی آنها، درب 68 سانتی‌متر و نیمه هلالی دارند.

  ابعاد استاندارد کابینت جزیره

  با توجه به اینکه مدل کابینت جزیره‌ای (Iland) یا آیلند در حال حاضر با استقبال زیادی مواجه شده است، در این بخش ابعاد استاندارد کابینت جزیره‌ای و انواع آن را با هم مرور می‌کنیم:

  نوع اول: در ساخت این نوع جزیره فقط از کابینت‌های با عرض 60 سانتی‌متر استفاده می‌شود.

  نوع دوم: در این نوع علاوه بر کابینت‌هایی که دارند، یک عرض 30 سانتی‌متری به طرف سالن خانه به آنها اضافه می‌شود تا بتواند نقش میز صبحانه را ایفا کند. انتخاب عرض جزیره‌ها، به نوع چیدمان و ابعاد آشپزخانه و سلیقه مشتری بستگی دارد.

  بیشتر بخوانید: کابینت جزیره ای برای چه آشپزخانه‌هایی مناسب است؟

  در برخی موارد عرض جزیره‌هایی که به ‌عنوان میز کاربرد دارند، می‌تواند تنها 60 سانتی‌متر باشد، به این صورت که 30 سانتی‌متر آن برای کابینت و 30 سانتی‌متر دیگر نیز به‌عنوان جای پا استفاده می‌گردد. البته، ابعاد استاندارد برای عرض جزیره‌هایی که میز هم هستند، 90 سانتی‌متر است.

  نوع سوم: جزیره‌هایی با عرض 75 تا 120 سانتی‌متر هستند که در هر دو طرف آنها کابینت داریم. درب این کابینت‌ها به سمت سالن باز می‌شود و برای نگهداری ظروف پذیرایی از مهمان کاربرد دارند. به ‌طور کلی ابعاد و اشکال این جزیره‌ها می‌تواند بسیار متنوع باشد. برای مثال برخی از جزیره‌ها جایی برای نشستن به ‌صورت L یا U دارند یا فقط یک گوشه آنها کابینت است. برای ساخت آنها می‌توان از پایه‌های فلزی استفاده نمود یا به‌ جای استفاده از پایه، صفحه جزیره را تا روی زمین ادامه داد که به این نوع اصطلاحاً آبشاری می‌گویند.

  ابعاد استاندارد کابینت جزیره

  طراحی ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه در ایمکس

  کارشناسان ما در فروشگاه ایمکس با کمال ‌میل در خدمت مشتریان محترم هستند تا از طریق مشاوره و بررسی ابعاد آشپزخانه شما، ابعاد و اندازه استاندارد کابینت آشپزخانه را تعیین نمایند و پیشنهادات متنوعی را متناسب با بودجه و سلیقه مشتریان محترم، به آنها ارائه نمایند.

  30 آذر 1401

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط