اصول تمیز کردن کابینت آشپزخانه

آنچه در این مقاله میخوانید
  اصول تمیز کردن کابینت آشپزخانه

  کابینت‌ها تقریباً بخش اصلی هر آشپزخانه‌ای هستند؛ بنابراین وقتی کثیف می‌شوند، می‌توانند بر زیبایی و ظاهر کلی آشپزخانه تأثیر بگذارند. ماندن اثر انگشت و پاشیدن مواد غذایی معمولاً عوامل اصلی کثیفی کابینت‌ها هستند. برای تمیزکردن کابینت، نباید از هر ماده شوینده‌ای استفاده کرد؛ زیرا ممکن است به بافت آن آسیب بزند. به ‌این ‌ترتیب پیش از تمیز نمودن کابینت‌ها، باید بدانیم از چه جنسی هستند و متناسب با جنسی که دارند یک ماده شوینده مناسب را انتخاب نماییم.

  برای تمیزکردن کابینت‌ها، علاوه بر مواد شوینده شیمیایی، استفاده از مواد طبیعی که در خانه همه ما پیدا می‌شود نیز بسیار رایج است. در این مقاله به نحوه صحیح تمیزکردن کابینت‌های آشپزخانه خواهیم پرداخت.

  زمان تمیز کردن کابینت

  شاید می‌خواهید بدانید چند وقت یکبار کابینت‌ها را باید تمیز کرد؟ در تعیین زمان تمیزکردن کابینت بهتر است به دو روش زیر عمل نمایید:

  به ‌صورت هفتگی

  به‌ جای پاک‌کردن مکرر کابینت‌ها، بهترین راه برای تمیزکردن کابینت آشپزخانه، تمیز نمودن هفتگی آن است. برای این کار یک پاک‌کننده چند منظوره را روی یک پارچه میکروفیبر اسپری کنید و اثر انگشت و سایر لکه‌ها را پاک کنید.

  به ‌صورت فصلی

  اگر فرصت تمیز کردن هفتگی را ندارید، حتماً کابینت‌های خود را سه یا چهار بار در سال تمیز کنید. برای انجام این کار، کابینت‌ها را از تمام محتویات داخلشان خالی کنید. سپس یک پارچه میکروفیبر را به یک پاک‌کننده ملایم آغشته کنید. قفسه‌ها و داخل و خارج درب ها را پاک کنید. از یک مسواک تمیز برای پاک‌کردن گوشه‌ها و سایر شکاف‌های کوچک استفاده کنید و سپس بگذارید کاملاً خشک شوند.

  تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه

  تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه باید به روش‌های متفاوت انجام شود که در ادامه به رایج‌ترین موارد پرداخته ایم:

  تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه

  تميز كردن كابينت ام دي اف

  تعیین بهترین روش برای تمیزکردن کابینت ام ‌دی ‌اف آشپزخانه می‌تواند دشوار باشد؛ زیرا این کابینت‌ها در پوشش‌ها و روکش‌های مختلف با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون ظاهر می‌شوند. برای تمیزکردن کابینت‌های ام‌دی‌اف به نکات زیر توجه نمایید:

  • از محلول آب و صابون استفاده نمایید. این محلول غیر ساینده، کابینت‌های شما را بدون ایجاد آسیب پاک و درخشان می‌کند.
  • هنگام تمیزکردن کابینت‌های ام ‌دی ‌اف، همیشه از پارچه‌های مرطوب و نه خیس شده استفاده کنید؛ اشباع بیش از حد مایع به چوب آسیب می‌رساند.
  • کابینت‌هایی که در قسمت بالایی اجاق‌ گاز قرار گرفته‌اند، به‌شدت در معرض چربی و کثیفی هستند؛ بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارند. برای پاک ‌کردن لکه‌های روغن و چربی می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید. در صورتی که لکه روغن یا چربی زیاد است از شوینده‌های شیمیایی ضعیف‌تر استفاده نمایید تا به بافت کابینت آسیبی وارد نشود.

  تمیز کردن كابينت ام ‌دی ‌اف قهوه ‌ای

  تمیز نمودن کابینت‌های تیره‌رنگ نیاز به وسواس بیشتری دارند؛ زیرا کوچک‌ترین بی‌دقتی و استفاده از مواد شوینده نامناسب می‌تواند به رنگ آنها آسیب برساند و زیبایی‌شان را تحت‌تأثیر قرار دهد. برای تمیزکردن کابینت ام‌ دی ‌اف قهوه‌ای، به‌ هیچ ‌عنوان از پارچه کاملا خیس استفاده نکنید؛ زیرا به بافت آن آسیب می‌زند؛ بنابراین فقط از پارچه نمناک استفاده نمایید.

  برای پاک‌کردن لکه‌های روغن و چربی نیز از ترکیب آب، کمی سرکه و گلاب استفاده کنید. توجه کنید که محلول گفته شده را نباید مستقیما به کابینت بزنید، بلکه ابتدا پارچه‌تان را به محلول آغشته کنید و سپس اقدام به تمیزکردن نمایید.

  تمیز کردن كابينت ام‌ دی ‌اف سفید

  کابینت‌هایی که رنگ روشن دارند، معمولا کثیفی را بیشتر نشان می‌دهند. برای تمیزکردن کابینت ام ‌دی ‌اف سفید، از محلولی که در زیر معرفی می‌کنیم، استفاده نمایید:

  • یک فنجان آب
  • نصف فنجان سرکه سفید
  • کمی مایع ظرف ‌شویی
  • یک قاشق جوش شیرین

  پس از آنکه مواد ذکر شده را ترکیب نمودید، با یک اسفنج تمیز این محلول را روی کابینت‌های خود بزنید و بلافاصله با یک پارچه خشک، کابینت‌ها را تمیز نمایید. برای لکه‌های سخت‌تر، این کار را چندین بار تکرار نمایید.

  بیشتر بخوانید: بهترین رنگ برای کابینت ام دی اف

  تمیز کردن كابينت ام‌ دی ‌اف مات

  برای تمیزکردن کابینت ام ‌دی ‌اف مات، باید بیشتر دقت کنید؛ زیرا این نوع کابینت‌ها به رطوبت خیلی حساس هستند؛ بنابراین مطمئن شوید که حتما آب اضافی پارچه را گرفته باشید. برای تمیزکردن کابینت، ترجیحا از دستمال نخی استفاده نمایید تا خط و خشی روی آن نیفتند. البته اگر سعی کنید از دستمال میکروفیبر استفاده نمایید، خیلی بهتر است. ضمناً می‌توانید از محلول آب و جوش شیرین یا آب و سرکه به ‌عنوان شوینده استفاده نمایید.

  در مواردی که لکه زیاد و سخت است، می‌توانید از محلول آب و آمونیاک هم بهره ببرید. توجه کنید میزان آب باید از آمونیاک بیشتر باشد؛ زیرا آمونیاک می‌تواند به بافت کابینت آسیب جدی وارد نماید.

  تمیز کزدن کابینت ام دی اف براق

  تمیز کردن كابينت ام‌ دی ‌اف براق

  یکی از حساس‌ترین انواع کابینت، کابینت‌های براق هستند. به‌ هیچ‌ عنوان برای تمیزکردن کابینت ام ‌دی ‌اف براق از مواد شوینده قوی که درصد اسیدی یا قلیایی بالایی دارند، استفاده نکنید. برای تمیزکردن این کابینت‌ها ابتدا با یک پارچه نخی نمناک گردوخاک را از روی آنها پاک نمایید، سپس با استفاده از محلول سرکه می‌توانید آنها را برق بیندازید.

  تأکید ما برای استفاده از پارچه نخی به این دلیل است که استفاده از پارچه‌های زبر و ضخیم می‌تواند باعث خط افتادن روی کابینت شود. همچنین، لک آب روی این کابینت‌ها می‌ماند؛ به ‌این ‌ترتیب بلافاصله با یک پارچه خشک روی آنها بکشید.

  تمیزکردن کابینت‌های ام‌ دی ‌اف براق همواره یک چالش است. زیرا این کابینت‌ها ظاهر حساسی دارند و استفاده از مواد شوینده نادرست می‌تواند به ‌راحتی زیبایی‌شان را از آنها سلب نماید. روش تمیزکردن کابینت ام‌ دی ‌اف براق به‌ صورت زیر است:

  موضع را با یک پارچه نمناک تمیز نمایید تا گرد و غبارها زدوده شوند.

  برای براق شدن سطح کابینت‌ها می‌توانید از اسپری سرکه سفید استفاده نمایید.

  برای اینکه اثر آب ‌روی سطح کابینت نماند، بلافاصله آن را با یک پارچه خشک پاک کنید.

  به ‌هیچ ‌وجه از پودر ماشین برای تمیزکردن کابینت‌های براق استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد خش روی آن می‌شود.

  استفاده از مواد اسیدی و قلیایی قوی برای پاک‌کردن این سطوح، باعث کدر شدن آنها می‌شود.

  تمیز کردن كابينت ام ‌دی ‌اف چرب

  برای تمیز کردن کابینت ام ‌دی ‌اف چرب و به ‌طور کلی برای پاک‌کردن لکه‌های چربی از روی کابینت‌ها، محلول‌های طبیعی زیادی وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • محلول آب و سرکه سفید
  • محلول آب و جوش شیرین
  • محلول آب، جوش شیرین و سرکه سفید
  • محلول آب، مایع ظرف‌شویی و سرکه سفید
  • محلول آمونیاک (تنها در صورتی استفاده شود که لکه چربی، بزرگ و سخت است.)

  برای تمیزکردن کابینت، ابتدا کمی از هر یک از محلول‌های نام‌ برده ‌شده را روی قسمت چرب کابینت‌ها اسپری نمایید و بلافاصله با یک پارچه تمیز نخی یا میکروفایبر، پاک نمایید.

  تمیز کردن کابینت ‌های گلاس

  کابینت‌های گلاس هم در دسته کابینت‌های براق قرار می‌گیرند، متأسفانه اثر دست و انگشتان روی این کابینت‌ها می‌ماند و زود به‌ زود کثیف می‌شوند. البته تمیزکردن کابینت‌ های گلاس، حساس است و دقت زیادی را می‌طلبد. برای تمیز نمودن این کابینت‌ها از پارچه‌های زبر استفاده نکنید؛ زیرا باعث ایجاد خط‌ وخش روی آن‌ها می‌شود. برای پاک‌کردن این کابینت‌ها از شوینده‌های طبیعی مثل محلول آب و جوش شیرین یا آب و سرکه سفید استفاده نمایید.

  تمیز کردن کابینت‌ های چوبی

  برای تمیزکردن کابینت ‌های چوبی، نباید به‌ هیچ ‌وجه از دستمال خیس استفاده نمایید؛ زیرا رطوبت زیاد بافت این کابینت‌ها را خراب می‌کند؛ بنابراین از دستمال نمناک استفاده کنید. کابینت‌های تمام چوب در برابر استفاده شوینده‌های اسیدی و قلیایی بسیار آسیب‌پذیرند و کیفیت خود را از دست می‌دهند. توصیه می‌شود برای پاک‌کردن لکه‌های چربی از روی آنها از محلول آب و سرکه سفید استفاده نمایید.

  تمیز کردن کابینت چوبی

  تمیز کردن کابینت ممبران

  به ‌منظور پاک کردن لکه روی چوب کابینت آشپزخانه، بهترین پاک‌کننده محلول آب و سرکه سفید است که به چوب آسیب نمی‌رساند. البته بهتر است پس از اسپری این محلول به موضع مورد نظر، بلافاصله آن را با یک پارچه خشک پاک نمایید. روش‌های گوناگونی برای تمیز کردن کابینت ممبران وجود دارد برخی از این روش‌ها عبارت هستند از:

   روش اول: برای پاک‌کردن گردوغبار از یک پارچه نمناک استفاده کنید.

  روش دوم: برای پاک‌کردن لکه روغن و چربی از محلول آب و سرکه سفید استفاده نمایید.

  روش سوم: برای پاک‌کردن لکه‌های سخت همچون لکه مداد شمعی از خمیر دندان استفاده نمایید.

  بیشتر بخوانید: بهترین رنگ برای کابینت ممبران

  تمیز کردن کابینت ممبران

  اسپری پاک‌کننده ام ‌دی‌ اف

  کابینت‌های ام‌دی‌اف به رطوبت زیاد حساس هستند و هنگامی در معرض رطوبت بیش از حد قرار می‌گیرند، تغییر شکل می‌دهند. روش تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف به‌صورت زیر است:

  • از پارچه نخی یا میکروفایبر نمناک و غیر خیس استفاده کنید.
  • موضع را بلافاصله با یک پارچه خشک پاک نمایید.
  • برای تمیزکردن لکه‌های روغن و چربی از محلول‌های خانگی همچون محلول آب و سرکه، آب و جوش شیرین و آب و مایع ظرف‌شویی استفاده نمایید.

  برای تمیزکردن کابینت‌های آشپزخانه باید صبر و حوصله به خرج داد تا دچار آسیب نشوند. طرز تمیز کردن کابینت ام ‌دی اف به این صورت است که:

  • نباید شوینده‌های اسیدی یا قلیایی قوی استفاده شود.
  • باید از پارچه‌های نخی و نرم استفاده گردد.
  • باید برای پاک نمودن چربی‌ها از محلول‌های طبیعی همچون آب و سرکه سفید استفاده شود.

  به‌تازگی، افشانه‌هایی با تکنولوژی نانو وارد بازار شده‌اند که برای تمیزکردن وسایل چوبی و کابینت‌های ام‌دی‌اف کاربرد دارند. اسپری پاک ‌کننده ام ‌دی ‌اف، از مواد کاملا طبیعی و با بهره‌گیری از تکنولوژی نانو ساخته شده است؛ بنابراین به کابینت‌ها آسیب نمی‌رساند.

  اسپری پاک کننده ام دی اف

  سخن پایانی

  متأسفانه، وقتی کابینت‌های آشپزخانه کثیف می‌شوند، کثیفی‌شان به‌شدت نمایان است. بسته به اینکه کابینت شما از چه جنسی باشد، باید از مواد شوینده مناسب برای پاک‌کردن آن استفاده نمایید. برای پاک‌ کردن کابینت، چه فلزی باشد و چه چوبی، به‌ هیچ‌ وجه از مواد اسیدی و قلیایی استفاده نکنید؛ زیرا کدر می‌شوند و زیبایی ظاهری خود را از دست می‌دهند. استفاده از پارچه خیس برای پاک‌کردن کابینت‌های فلزی باعث زنگ‌زدگی و در کابینت‌های ام‌دی‌اف و چوبی باعث پوسیدگی خواهد شد.

  10 اسفند 1401

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  قالیشویی امین اوغلو
  1401/12/13 15:35

  مطب فوق بسیار آموزنده بود. میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر به قالیشویی امین اوغلو هم مراجعه کنید.

  مقالات مرتبط
  ایمکس دکو

  گروه ایمکس با هدف ارائه‌ی محصولات چوبی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت به مشتریان عزیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. هم اکنون توانسته با پیشرفت روزافرون خود تیمی حرفه ای تشکیل دهد. این تیم را طراحان، سازندگان و نصابان خبره همراهی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی تیم ایمکس بر طراحی، ساخت و نصب کابینت، کمد و انواع دکوراسیون‌های منزل ساخته شده از چوب و مصنوعات چوبی است.

  مشاهده پروژه انجام شده

  نیاز به مشاوره دارید؟