بررسی و معرفی کابینت آشپزخانه ال

آنچه در این مقاله میخوانید
  بررسی و معرفی کابینت آشپزخانه ال

  آشپزخانه‌های خانه های مختلف دارای فرم‌ها و ساختارهای متنوع و متفاوتی هستند که به منظور استفاده بهینه از فضای موجود، مدل‌ها و روش‌های مختلفی برای کابینت بندی آنها‌ وجود دارد. کابینت‌های فرم U، G و راهرویی از جمله مدل‌های معروف کابینت هستند که طرفداران بسیاری دارند. اما در میان این سبک‌ها، کابینت آشپزخانه ال یکی از مدل‌های محبوب و جذاب کابینت است که برای نصب در آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب بوده و از دو ردیف با زاویه 90 درجه ساخته می‌شود.

  اجرای کابینت ال با انواع سبک و متریال، فضای خاص و متفاوتی به آشپزخانه شما می‌دهد. مجموعه ایمکس با همکاری طراحان و سازندگان مجرب، در سال‌های اخیر نمونه‌های بسیار زیبا و منحصر به فردی از کابینت L طراحی و اجرا کرده است که برخی از این نمونه‌ کارهای ما را در این مقاله مشاهده خواهید کرد. اگر می‌خواهید درباره مدل کابینت آشپزخانه ال شکل بیشتر بدانید، تا انتها با ما همراه باشید.


  طراحی و اجرای انواع کابینت آشپزخانه ال شکل در ایمکس


  کابینت آشپزخانه ال چیست؟

  کابینت ال شکل همانطور که از نام آن پیداست، چیدمانی شبیه به حرف L انگلیسی دارد. کابینت‌ها در آشپزخانه ال شکل در دو ردیف با زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر نصب می‌شوند که این امر موجب بیشتر شدن فضای آشپزخانه خواهد شد. کابینت آشپزخانه ال مانند گزینه بسیار مناسبی برای آشپزخانه‌های کوچک است.

  مزایای کابینت آشپزخانه به شکل ال

  انتخاب سبک ال برای کابینت بندی آشپزخانه‌ها به خصوص آشپزخانه‌های کوچک مزایای بسیاری دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • دسترسی به تمامی کابینت‌ها و نقاط اصلی در کابینت L یکسان است.
  • این سبک از چیدمان، فضای آشپزخانه‌های کوچک و متوسط را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
  • با این چیدمان در آشپزخانه‌های کوچک می‌توانید فضای بیشتری برای نصب کابینت ایجاد کنید.
  • اجرای مثلث طلایی (چیدمان مثلثی یخچال، سینک و گاز) در این سبک آشپزخانه بسیار راحت و آسان است.
  • اگر کابینت آشپزخانه ال شکل را انتخاب کنید، فضای کافی برای قرار دادن میز غذاخوری در آشپزخانه را نیز خواهید داشت.

  بیشتر بخوانید: طراحی کابینت مینیمال

  مدل کابینت آشپزخانه ال شکل

  معایب مدل کابینت آشپزخانه ال شکل

  با وجود تمام مزایای چیدمان ال مانند، این سبک برای آشپزخانه‌های بزرگ گزینه چندان مناسبی نیست؛ چرا که فضای آشپزخانه را پِرت می‌کند. همچنین در این سبک، دسترسی به کابینت‌هایی که بهم برخورد می‌کنند نیز دشوار خواهد شد و لازم است برای دسترسی بهتر به داخل آن‌ها از اکسسوری مجیک کرنر استفاده کنید.

  انواع مدل کابینت آشپزخانه ال شکل

  کابینت‌های ال شکل از لحاظ اصول طراحی و چیدمان اجزا به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول کابینت آشپزخانه‌ای است که دارای دیوارهای هم اندازه است و دسته دوم نیز کابینت آشپزخانه‌ای است که اندازه دیوارهای آن متفاوت است. در ادامه اصول کابینت‌ بندی هر یک از این مدل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

  مدل کابینت آشپزخانه کوچک ال با اضلاع متفاوت

  اگر اضلاعی که کابینت بر روی آنها قرار می‌گیرد دارای ابعاد متفاوتی باشند، دست شما برای طراحی کابینت‌ ال کاملا باز است. اما به طور کلی اجزای بلندتر مانند کابینت سوپرمارکتی و یخچال، روبروی دیوار کوچک‌تر قرار می‌گیرند. سینک ظرفشویی وسط دیوار بزرگ نصب می‌شود و محل قرارگیری گاز نیز در انتهای دیوار بزرگ است که فضای کافی برای پخت و پز در اطراف گاز را برای شما فراهم کند.

  البته به دلیل اینکه معمولا اجزای بزرگ را در کنار پنجره نمی‌گذارند تا مانع ورود نور طبیعی نشود، اگر دیوار کوچک‌تر دارای پنجره باشد، طراحان ایمکس چیدمان‌های مناسب دیگری را برای آشپزخانه شما امتحان خواهند کرد.

  مدل کابینت آشپزخانه کوچک ال با اضلاع مساوی

  اگر دو ضلع آشپزخانه شما دارای ابعاد یکسانی است، یخچال و دیگر کابینت‌های بلند در کنار گاز نصب می‌شوند. البته لازم است گاز از یخچال به اندازه کافی فاصله داشته باشد که هم فضای مناسب برای پخت غذا ایجاد شود و هم گرمای گاز به یخچال آسیب وارد نکند.

  اگر در آشپزخانه پنجره دارید، سینک باید رو به روی دیواری نصب شود که پنجره دارد و ماشین ظرفشویی و لباسشویی نیز کنار آن قرار داده شوند. اگر آشپزخانه شما پنجره ندارد نیز می‌توانید بالای تمامی کابینت‌ها را کابینت دیواری نصب کنید. اما اگر پنجره دارید، اطراف پنجره بهتر است با قفسه و ویترین پر شود.

  اصول چیدمان مدل کابینت آشپزخانه کوچک ال

  اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، می‌توانید مدل کابینت‌های بلند تا سقف را برای استفاده بهینه از فضا انتخاب کنید. البته این سری کابینت فقط باید روی یک دیوار باشد و به دلیل کم شدن فضای بالای کابینت، بهتر است لوازم برقی و اکسسوری‌های تزیینی را روی صفحه کابینت قرار ندهید تا فضا برای گاز و سینک ظرفشویی باز بماند. همچنین می‌توانید گاز یا سینک و یا هر دو را روی جزیره قرار دهید.

  اصل دیگری که باید در چیدمان کابینت آشپزخانه ال کوچک رعایت کنید، انتخاب ترکیب رنگی مناسب است. شما می‌توانید کابینت‌های خود را به صورت دو رنگ یا تک رنگ انتخاب کنید. در صورت انتخاب کابینت تک رنگ باید رنگ پرده، فرش و پارکت با یکدیگر متفاوت باشد.

  عکس کابینت آشپزخانه ال

  کابینت آشپزخانه ال شکل ایرانی

  اگر می‌خواهید فضای کابینت شما ایرانی باشد، باید این مورد را با طراحان ایمکس در میان بگذارید تا از المان‌های ایرانی در طراحی شما استفاده نمایند. برای طراحی کابینت آشپزخانه ال شکل ایرانی می‌توانید از رنگ‌های گرم همچون کرمی یا خاکستری استفاده کنید.

  کاشی‌کاری بین کابینت‌ها بهتر است طرح‌های ایرانی داشته باشد و همچنین رنگ فرش و پرده به شکلی انتخاب شود که فضا را ایرانی‌تر کند. استفاده از کابینت سبک نئوکلاسیک که دارای حکاکی‌های ساده‌ بر روی بدنه کابینت است، به فضای ایرانی نزدیک‌تر می‌باشد.

  فضای روبروی کابینت آشپزخانه ال مانند

  یکی از مشکلات رایج طراحی کابینت سبک ال این است که آشپزخانه در کنار فضای نشیمن منزل قرار می‌گیرد و هیچ فضایی میان آشپزخانه و بخش‌های دیگر خانه وجود ندارد. این موضوع، ضمن اینکه فضای خانه را شلوغ نشان می‌دهد، حریم خصوصی فضای آشپزخانه را از بین می‌برد که این مسئله هنگام حضور مهمان در خانه بسیار آزاردهنده است. همچنین در آشپزخانه‌های کوچک، ممکن است فضای کابینت کافی جهت قرار دادن وسایل برقی وجود نداشته باشد. برای حل این مشکل می‌توانید یکی از المان‌های زیر را جلوی کابینت خود قرار دهید:

  • جزیره یا کانتر: این دو المان ضمن افزایش فضای کابینت‌ها، محیط آشپزخانه را از نشیمن جدا می‌کنند. همچنین بر روی آن‌ها می‌توانید گاز یا سینک ظرفشویی را نصب کنید تا فضای اصلی روی کابینت خالی‌تر شود.
  • میزغذاخوری: اگر به اندازه کافی فضای کابینت و روکابینتی دارید نیز می‌توانید از میز برای جداکردن فضای آشپزخانه از خانه استفاده کنید. مزیت این انتخاب این است که تمامی اجزا و لوازم موردنیاز برای پخت و صرف غذا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. البته شما می‌توانید از کانترها یا جزیره‌هایی که کنار آنها میز تعبیه شده است نیز استفاده کنید تا فضای آشپزخانه‌تان کاربردی‌تر شود.

  جزیره ال شکل

  در سال‌های اخیر، طراحی جزیره تنوع زیادی پیدا کرده است و مدل‌های خاص و جذاب جزیره در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. مجموعه ایمکس نیز در سال‌های اخیر، مطابق با سلیقه مشتریان، مدل‌های متنوعی برای طراحی و ساخت کابینت جزیره طراحی کرده است.

  یکی از جدیدترین مدل‌های جزیره آشپزخانه، جزیره ال شکل است که از دو وجه مختلف تشکیل می‌شود. این جزیره می‌تواند فضای آشپزخانه ال مانند شما را کاملا از نشیمن جدا کرده و همچنین تعداد کابینت‌ها و فضای آزاد آشپزخانه را تقویت نماید. بخشی از این جزیره به عنوان میز هم استفاده می‌شود.

  اکسسوری کابینت گوشه

  همان طور که در بخش‌های قبل اشاره شد، دسترسی به کابینت‌های گوشه در کابینت ‌بندی سبک L مشکل است. برای حل مشکل دسترسی، اکسسوری‌هایی طراحی شده است که در ادامه آن‌ها را بررسی ‌می‌کنیم.

  مجیک کرنر

  اکسسوری کابینت مجیک کرنر، معروف‌ترین ابزاری است که در کابینت گوشه استفاده می‌شود. صفحه‌های این کابینت از طریق ریل به یونیت متصل می‌شود و زمانی که درب کابینت را باز می‌کنید، تمام صفحه کابینت بیرون می‌آید. انواع مجیک کرنرهای مربعی، لوبیایی و مدل‌های دیگر در بازار موجود است که می‌توانید متناسب با سلیقه خود هرکدام را انتخاب کنید.

  کابینت ‌های چرخشی

  داخل این کابینت‌ها 2 یا 3 طبقه صفحه دایره‌ای وجود دارد که به یک میله مرکزی متصل هستند و با حرکت دست به چرخش در می‌آیند. این کابینت برای قرار دادن ادویه‌جات و ظروف کوچک مناسب است.

  کشوهای مورب

  این کشوها به صورت 90 درجه ساخته می‌شوند و تمام کنجی کابینت را پر می‌کنند. شما می‌توانید 2 یا 3 کشو در بخش کنجی کابینت خود داشته باشید.

  علاوه بر مواردی که گفته شد، نصب گاز یا سینک ظرفشویی در بخش کنجی نیز برای استفاده بهینه از فضای میان دو کابینت کاربرد دارد.

  عکس کابینت ال مانند

  جمع بندی

  کابینت آشپزخانه ال در سبک‌های کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن و با استفاده از متریال‌های مختلف ساخته می‌شود. انتخاب از میان این سبک‌های متنوع بر عهده شما است که کدام سبک و متریال را برای آشپزخانه خود انتخاب ‌کنید. طراحی کابینت L راه حل مناسبی برای آشپزخانه‌های کوچک است و می‌تواند بدون تنگ کردن محیط، فضای کافی برای قرار دادن وسایل آشپزخانه را برای شما فراهم کند.

  اگر قصد سفارش کابینت ال را دارید، با کارشناسان ایمکس تماس بگیرید تا کابینت دلخواه خود را در اسرع وقت و با بهترین کیفیت دریافت نمایید.

  18 اردیبهشت 1402

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط
  ایمکس دکو

  گروه ایمکس با هدف ارائه‌ی محصولات چوبی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت به مشتریان عزیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. هم اکنون توانسته با پیشرفت روزافرون خود تیمی حرفه ای تشکیل دهد. این تیم را طراحان، سازندگان و نصابان خبره همراهی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی تیم ایمکس بر طراحی، ساخت و نصب کابینت، کمد و انواع دکوراسیون‌های منزل ساخته شده از چوب و مصنوعات چوبی است.

  مشاهده پروژه انجام شده

  نیاز به مشاوره دارید؟