آشپزخانه‌ای منحصر به فرد با کابینت منحنی

آنچه در این مقاله میخوانید
  آشپزخانه‌ای منحصر به فرد با کابینت منحنی

  کابینت منحنی در سال‌های اخیر در طراحی آشپزخانه‌ها به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. استفاده از کابینت‌های منحنی در واقع یک گزینه شیک، کاربردی و ارگونومیک برای آشپزخانه شماست. علاوه بر این، کابینت‌های منحنی خطرات ناشی از لبه‌های تیز که کودکان را تهدید می‌کنند، به صفر می‌رسانند.

  این کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک که حرکت و جابه‌جایی در آنها می‌تواند مشکل باشد، بسیار مناسب است. استفاده از این نوع کابینت در آشپزخانه، باعث می‌شود فضای آن بزرگ‌تر از آنچه هست، به نظر برسد. در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و مزایای کابینت منحنی در آشپزخانه خواهیم پرداخت.

  سفارش ساخت کابینت منحنی و کابینت کلاسیک در ایمکس

  کابینت منحنی چیست؟

  دسته‌ای از کابینت‌ها هستند که از درب‌های نیمگرد یا لبه‌های منحنی استفاده می‎‌کنند و به همین دلیل به آنها کابینت منحنی گفته می‌شود. کابینت‌های منحنی یا نیم‌گرد معمولاً در ابتدا و انتهای آشپزخانه و کابینت‌های جزیره بیشترین استفاده را دارند.

  توجه کنید که این نوع کابینت‌ها برای ابعاد کوچک قابل‌پیاده‌سازی نیستند. برای مثال عرض کابینت جزیره باید حداقل 120 سانتی‌متر باشد تا بتوان آن را به‌صورت منحنی درآورد. کابینت‌های منحنی در آشپزخانه‌های کلاسیک، درب دارند اما در طرح‌های مدرن، بدون درب تولید می‌شوند. البته در نوع اخیر، غیر از منحنی از کارهای زاویه‌دار هم استفاده می‌شود.

  کابینت‌های منحنی انواع مختلفی دارند؛ برخی از آنها مستطیلی شکل هستند و لبه‌های گرد دارند و برخی دیگر کاملا گرد هستند. کابینت‌های منحنی نیم‌دایره‌ای نیز برای قرار دادن اجاق ‌گاز مناسب هستند.

  کابینت منحنی چیست؟

  مزایای کابینت منحنی در آشپزخانه

  با توجه‌ به نوع معماری کابینت‌های منحنی، این نوع کابینت مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای کابینت منحنی در آشپزخانه عبارت‌اند از:

  • اشکال طبیعی نقشی کلیدی در طراحی آشپزخانه ایفا می‌کنند؛ بنابراین ترکیبی متعادل از زاویه‌ها و خطوط منحنی، چندین برابر بر زیبایی آشپزخانه شما می‌افزاید. وجود گوشه‌های منحنی فضای آشپزخانه را بازتر می‌کند و طرحی مینیمالیستی، مدرن و چشم‌نواز به آشپزخانه شما می‌بخشد.
  • تمیزکردن آشپزخانه با وجود کابینت‌های منحنی راحت‌تر است و دیگر از گو‌شه‌های تیز که دسترسی به آنها و تمیز کردنشان سخت است و ممکن است در حین کار آسیبی به بدن وارد کنند، خبری نیست.
  • این کابینت‌ها ایمن‌تر هستند و خطرات احتمالی را که گوشه‌های تیز ایجاد می‌کنند، ندارند. کابینت‌های مدرن برای آشپزخانه‌های کوچک که امکان برخورد با سطوح مختلف زیاد است، بسیار توصیه می‌شود؛ زیرا در صورت برخورد نیز، با گوشه‌های تیز و خشن برخورد نمی‌کنید و آسیب نمی‌بینید. اگر فرزندان کوچک در خانه دارید، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آنها توصیه می‌کنیم از این نوع کابینت استفاده نمایید.
  • یکی از بهترین جنبه‌های کابینت‌های منحنی این است که فضاهای زیادی را برای نگهداری وسایل مختلف، به ‌صورت نامحسوس ایجاد می‌کند. این کابینت‌ها همچنین به دلیل شعاع زیادی که دارند، فضای بیشتری را برای قراردادن انواع مواد و وسایل موردنظرتان فراهم می‌کنند.
  • کابینت‌های منحنی رنگ‌ها را طبیعی‌تر جلوه می‌کنند. رنگ‌ها در این کابینت‌ها برجسته به نظر می‌رسند و همین موضوع نیز بر زیبایی آشپزخانه می‌افزاید. این جلوه طبیعی رنگ باعث می‌شود تا سایر عناصر آشپزخانه نیز نمایان‌تر شوند. اگر در ساخت این کابینت‌ها از چوب یا سنگ مرمر استفاده شود، زیبایی‌اش چشم را مسحور می‌کند.
  • کابینت‌های آشپزخانه منحنی، در فضاهای تنگ نیز به طور مؤثر کاربرد دارند. منحنی‌ها به شما کمک می‌کنند، فضای خالی آشپزخانه خود را به حداکثر برسانید. به ‌این ‌ترتیب، می‌توانید وسایل خود را با خیالی آسوده در فضاهای خالی به وجود آمده قرار دهید.

  کاربردهای کابینت منحنی

  معایب کابینت منحنی

  • کابینت‌های آشپزخانه منحنی به‌ خاطر اینکه مراحل ساخت و تولیدشان دشوارتر و تخصصی‌تر است، قیمت نسبتا بالایی دارند؛ بنابراین شاید بتوان گفت یکی از معایب این کابینت‌ها، قیمت بالای آنها است.
  • لوازم مورد نیاز برای درب کابینت‌های منحنی با سایر کابینت‌ها متفاوت هستند و به ‌ندرت می‌توان آنها را پیدا کرد؛ بنابراین اگر خراب شوند، ممکن است کمی دردسرساز شود.

  کاربردهای کابینت منحنی

  کابینت‌های منحنی معماری جالبی دارند و به همین دلیل هم بسیار پرکاربرد هستند. در این بخش به بررسی کاربردهای کابینت منحنی می‌پردازیم. کابینت‌های انحنادار در آشپزخانه‌های مختلف، با سبک‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال:

  • در طراحی آشپزخانه‌های به سبک سنتی استفاده می‌شوند. آشپزخانه‌های سنتی، فضایی گرم و جذاب دارند. این فضای دوست‌داشتنی با وجود کابینت‌های منحنی شکل، دلپذیرتر هم خواهد شد. از آنجایی ‌که در آشپزخانه‌های سنتی از طرح‌ها و رنگ‌های متعددی استفاده می‌شود، وجود کابینت‌های منحنی، فضا را مینیمال خواهد کرد.
  • در طراحی آشپزخانه‌ مدرن، کاربرد دارند. آشپزخانه‌های با سبک مدرن، برای اغلب آدم‌ها دلپذیر و خوشایند هستند. در این آشپزخانه‌ها تا حد امکان از طرح‌ها و رنگ‌های کمتری استفاده می‌شود. برای مثال در این نوع طراحی ترجیح بر آن است که کابینت‌ها و سایر وسایل، یک رنگ باشند و دیوارهای آشپزخانه نیز بدون نقش باشند. از آنجایی‌ که کابینت‌های منحنی نیز بسیار ساده و مینیمال هستند؛ بنابراین در طراحی آشپزخانه‌های مدرن در اولویت قرار می‌گیرند.

  بیشتر بخوانید: چگونه ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه را پیدا کنم؟

  • کابینت‌های منحنی در طراحی آشپزخانه‌های با سبک ترانزیشنال (transiontional) نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آشپزخانه‌های ترانزیشنال با ادغام اصول طراحی کلاسیک و مدرن، یک ترکیب کامل و منحصر به ‌فرد را ارائه می‌دهند. این آشپزخانه‌ها با ترکیب عناصر طراحی تاریخی و مدرن تعریف می‌شود. همان‌طور که در بالا ذکر شد، کابینت‌های آشپزخانه منحنی مکمل آشپزخانه‌های کلاسیک و مدرن هستند، از این ‌رو این نوع کابینت‌ها در آشپزخانه‌های ترانزیشنال هم حرفهای زیادی برای گفتن دارند.
  • آشپزخانه‌های روستایی و ساحلی نیز از دیگر مواردی هستند که با وجود کابینت‌های انحنادار، بی‌نظیر می‌شوند. آشپزخانه‌هایی با تم ساحلی فضایی آرام و دلپذیر را در خانه شما ایجاد می‌کنند. از آنجایی ‌که کابینت‌های آشپزخانه منحنی معمولاً رنگ‌های طبیعی دارند، اغلب در آشپزخانه‌های ساحلی یا روستایی نیز دیده می‌شوند.

  طراحی کابینت منحنی

  چگونه کابینت‌های منحنی مناسب بسازیم؟

  1. ابتدا درب کابینت با استفاده از نرم‌افزار CAD (Computer Aided Design) طراحی و ترسیم می‌شود تا از دقت زوایا و اندازه‌گیری‌های مفاصل اطمینان حاصل شود.

  2. در مرحله بعد یک چوب باکیفیت را انتخاب می‌کنیم. معمولاً از چوب درجه یک با ضخامت سه اینچ استفاده می‌شود. استفاده چوب درخت گردو یا بلوط در ساخت این نوع کابینت مرسوم است.

  بیشتر بخوانید: انواع چوب برای کابینت آشپزخانه را بشناسید

  3. سپس چوب‌ها را به کمک اره نواری به شکل دلخواه برش می‌دهیم.

  4. در ادامه قطعه‌های برش داده شده در دستگاه CNC پنج محور قرار می‌گیرند تا زوایا و انحناها با دقت و ظرافت، ایجاد شوند.

  5. سپس پانل جلویی درب ساخته می‌شود و یک روکش به انتخاب مشتری (بلوط، گردو و غیره) در آخر اضافه می‌شود تا سطح بیرونی ساخته شود.

  6. در مرحله بعد، پانل به دستگاه CNC می‌رود تا به اندازه دلخواه برش داده شود.

  7. در قدم بعدی یک کابینت‌ساز هر دو قطعه را سمباده می‌زند.

  8. و در آخر قطعات مختلف را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

  سفارش ساخت کابینت منحنی در ایمکس

  سفارش ساخت کابینت منحنی در ایمکس

  برای استفاده از تمام مزایای کابینت منحنی در آشپزخانه خود باید از یک تیم طراحی مجرب استفاده نمایید به نحوی که با توجه به ابعاد آشپزخانه شما، ماکزیمم بازدهی را از کابینت منحنی دریافت کنید. در صورت تمایل، کارشناسان ایمکس با حضور در محل، پیشنهادات جذابی برای شما خواهند داشت و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و میزان بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، بهترین طرح ممکن را انتخاب نمایید.

  11 دی 1401

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  مقالات مرتبط
  ایمکس دکو

  گروه ایمکس با هدف ارائه‌ی محصولات چوبی با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت به مشتریان عزیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. هم اکنون توانسته با پیشرفت روزافرون خود تیمی حرفه ای تشکیل دهد. این تیم را طراحان، سازندگان و نصابان خبره همراهی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی تیم ایمکس بر طراحی، ساخت و نصب کابینت، کمد و انواع دکوراسیون‌های منزل ساخته شده از چوب و مصنوعات چوبی است.

  مشاهده پروژه انجام شده

  نیاز به مشاوره دارید؟